Επελέγησαν από το ΥΠΕΧΩΔΕ οι ανάδοχοι τεσσάρων έργων της Εγνατίας Οδού.
Πιο αναλυτικά, τα τέσσερα έργα τα οποία συμβολαιοποιούνται είναι τα παρακάτω: - Κάθετος Άξονας Εγνατίας Οδού Σιάτιστα-Κρυσταλλοπηγή, τμήμα Ράχες-Αλιάκμονας. Το έργο έχει προϋπολογισμό 27.510.000 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) και το αναλαμβάνει η εταιρεία Ιόνιος Α.Ε. - Κάθετος άξονας Εγνατίας Οδού Σιάτιστα-Κρυσταλλοπηγή: τμήμα Σιάτιστα-Ράχες. Το έργο, αξίας 23.270.000 ευρώ, αναλαμβάνει η εταιρεία Γάντζουλας ΑΤΕΕ. - Αναβάθμιση – Βελτίωση της υπ΄ αρ. 2 Εθνικής Οδού Θεσσαλονίκης-Καβάλας στο τμήμα «Στρυμόνας-Άγιος Ανδρέας». Το έργο έχει προϋπολογισμό 19.250.000 ευρώ περίπου και την εκτέλεσή του αναλαμβάνει η Ιντρακάτ. - Κάθετος Άξονας Εγνατίας Οδού Δερβένι-Σέρρες- Προμαχώνας: τμήμα Δερβένι- Δορκάδα- Α/Κ Λαχανά Η αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 60.240.000 ευρώ. Ανάδοχος επελέγη η Alpine Mayreder Bau G.M.B.H..
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr