Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η ΜΕΒΓΑΛ είχε υποβάλλει αίτηση για την υπαγωγή της στο πρόγραμμα επιείκειας τον Σεπτέμβριο του 2006.
«Από τότε μέχρι σήμερα, η ΜΕΒΓΑΛ ουδέποτε συνομολόγησε την ύπαρξη καρτέλ με άλλες ανταγωνιστικές εταιρείες, θέση στην οποία παραμένει. Η απόφαση αυτή είναι μια νομική επιλογή που απορρέει από την αξιολόγηση των δεδομένων της εφαρμογής του προγράμματος επιείκειας», τονίζει σε ανακοίνωσή της η γαλακτοβιομηχανία.
Ο νομικός σύμβουλος της ΜΕΒΓΑΛ καθηγητής κ. Β. Αντωνόπουλος εξέφρασε ενώπιον των μελών της Επιτροπής τη διαμαρτυρία του για την παραβίαση του απορρήτου των συνεδριάσεων της Επιτροπής, τη διαρροή και παραποίηση των θέσεών του. Ο νομικός σύμβουλος της ΜΕΒΓΑΛ διευκρίνισε ακόμη ότι ουδέποτε αναφέρθηκε σε ονόματα μελών της Επιτροπής.
Συγχρόνως, κατήγγειλε την προβοκατόρικη ανακοίνωση της διαφημιστικής εταιρείας MASS, η οποία, υπό τη μορφή δήθεν ρεπορτάζ, διαστρέβλωσε τις θέσεις της ΜΕΒΓΑΛ με σκοπό την παραπλάνηση των δημοσιογράφων και της κοινής γνώμης.
Ο καθηγητής κ. Β. Αντωνόπουλος κάλεσε τους νομικούς συμβούλους της Vivartia να τοποθετηθούν σχετικά με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε και την υπονόμευση των θεσμών που επιχειρήθηκε.
Παράλληλα, η ΜΕΒΓΑΛ με επιστολή του Προέδρου της κ. Παπαδάκη προς την Ένωση Εταιρειών Διαφήμισης Επικοινωνίας (ΕΔΕΕ) εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία της για την παράνομη και αντιδεοντολογική συμπεριφορά της διαφημιστικής εταιρείας MASS και ζητά να επιληφθούν τα αρμόδια όργανα της ΕΔΕΕ ώστε να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα και να μην επαναληφθούν ανάλογα απαράδεκτα φαινόμενα.
Η κατάθεση του κ. Παπαδάκη στην Επιτροπή, η οποία ήταν προγραμματισμένη για σήμερα, μετατέθηκε μετά το Πάσχα
Η επιστολή του προέδρου της ΜΕΒΓΑΛ
«Με την επιστολή μας αυτή εκφράζουμε την έντονη διαμαρτυρία μας για την παράνομη και αντιδεοντολογική συμπεριφορά της διαφημιστικής εταιρείας -μέλους σας- MASS, που στράφηκε εναντίον της εταιρείας μας με στόχο να πλήξει τα συμφέροντα μας.
Τη Δευτέρα 2η Απριλίου 2007, η MASS δημοσίευσε στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων ψευδή και παραπλανητική ανακοίνωση-υπό τη μορφή δήθεν ρεπορτάζ- σχετικά με υποτιθέμενη κατάθεση μου στην Επιτροπή Ανταγωνισμού. Ακόμη, η ανακοίνωση διαστρέβλωνε τις θέσεις της ΜΕΒΓΑΛ -όπως αυτές αναπτύχθηκαν στην Επιτροπή από τον νομικό μας σύμβουλο καθηγητή κ. Β. Αντωνόπουλο- με σκοπό την παραπλάνηση των δημοσιογράφων και της κοινής γνώμης, τη δημιουργία σύγχυσης και την υπονόμευση των θεσμών.
Με ποιο σκοπό και για λογαριασμό ποιου πελάτη της η εν λόγω διαφημιστική εταιρεία - παραβιάζοντας κάθε έννοια δεοντολογίας κατασκεύασε και διοχέτευσε το παραπλανητικό ρεπορτάζ στα μέσα ενημέρωσης;
Σας καλούμε να λάβετε θέση έναντι αυτού του απαράδεκτου περιστατικού που δυσφημεί την ελληνική διαφήμιση και να εξετάσετε την παραβίαση των κωδίκων δεοντολογίας της ΕΔΕΕ. Τέλος, ζητούμε να λάβετε τα κατάλληλα μέτρα ώστε να μην επαναληφθούν ανάλογα απαράδεκτα φαινόμενα».
.