Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ειδικότερα, η ΕΥΑΘ ανακοίνωσε πως κατά την χθεσινή τακτική γενική συνέλευση δεν έχει γίνει καμία ανακοίνωση εκ μέρους της εταιρείας για είσοδο στρατηγικού επενδυτή. Και προσθέτει πως κανείς μέτοχος της ΕΥΑΘ δεν έχει ποσοστό ίσο ή μεγαλύτερο του 2%, πλην του Ελληνικού Δημοσίου.
Πάντως, στην ανακοίνωση αναφέρεται πως ο κ. Jean-Claude Ambert παρίστατο στην τακτική γενική συνέλευση ως εκπρόσωπος των εταιρειών Ondeo, Galice και Ondeo Services οι οποίες ανήκουν στον όμιλο Suez. Επίσης παραβρέθηκε και ο κ. Eric Ghebali Senior Vice President-International Development της Suez.
"Η ανακοίνωση του διευθύνοντος συμβούλου της ΕΥΑΘ κ. Σκόδρα αφορούσε συζητήσεις που είναι σε εξέλιξη με τον όμιλο Suez για πιθανές στρατηγικές συνεργασίες σε έργα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Ταυτόχρονα είναι επιθυμητή από την ΕΥΑΘ η μεταφορά τεχνογνωσίας από τον όμιλο της Suez, και στα πλαίσια αυτά ομάδα πέντε στελεχών της Suez θα έλθει στην Θεσσαλονίκη στις 17-7-2006", καταλήγει η ΕΥΑΘ.