Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πιο συγκεκριμένα, η GS εκτιμά ότι ο δείκτης Dow Jones Stoxx 600 θα αγγίξει τις 300 μονάδες μέχρι το τέλος του 2010, από τις 246,77 μονάδες που κυμαίνεται σήμερα. Το περιβάλλον των χαμηλών επιτοκίων υποστηρίζει μια τέτοια προοπτική για τις κεφαλαιαγορές, ενώ και η εταιρική κερδοφορία αναμένεται να παρουσιάσει άνοδο 38% το 2010 και 28% το 2011.
Μάλιστα, η GS εισάγει και την παράμετρο της προσδοκίας για άνοδο των αγορών, θέτοντας σε νέα φάση τους δείκτες των μεγάλων ευρωπαϊκών αγορών, κατά την οποία τα κέρδη θα πάρουν την σκυτάλη του οδηγού από τις αποτιμήσεις που κυριαρχούσαν μέχρι τώρα. Επιπλέον, η ταχεία ανάκαμψη που σημειώνεται, σε σχέση πάντα με παρελθούσες υφέσεις, θα τροφοδοτήσει νέα άνοδο στα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια.
Υπενθυμίζεται ότι από τις 9 Μαρτίου, ο δείκτης Stoxx 600 έχει κερδίσει 57%, καθώς κυβερνήσεις και κεντρικές τράπεζες έχουν διοχετεύσει στην αγορά περίπου 12 τρισ. δολάρια, ενώ τα επιτόκια δανεισμού βρίσκονται σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα.