Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η πρώτη συνάντηση, πραγματοποιήθηκε προχθές (Τετάρτη) στη Θεσσαλονίκη, όπου παραβρέθηκαν περισσότεροι από 300 επιχειρηματίες από την ευρύτερη περιοχή τηςΒορείου Ελλάδας. Στη δεύτερη συνάντηση, που έγινε χθεςστο Κιλκίς, ήταν παρόντες περίπου 200 επιχειρηματίες. Στη Θεσσαλονίκη, ο Πρόεδρος της ΕΤΕ παρουσίασε τον νέο Διευθυντή Δικτύου των Καταστημάτων για τη Βόρεια Ελλάδα κ. Αντώνη Μπούση, που αντικατέστησε τον κ. Σαράντη Ροδακινιά.
Κατά τη συνάντηση, επιχειρηματίες επισήμαναν την ευμενή απήχηση που είχαν στην κοινή γνώμη τα αποτελέσματα του Ομίλου της ΕΤΕ για το 2008 και ιδιαίτερα για το τελευταίο τρίμηνο του έτους, καθώς και η εξαγγελία του κ. Τάκη Αράπογλου ότι η Εθνική θα συνεχίσει την ομαλή ροή χρηματοδότησης της υγιούς επιχειρηματικότητας και των νοικοκυριών, λαμβάνοντας παράλληλα νέες πρωτοβουλίες για την υποστήριξη κλάδων της οικονομίας και ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, που πλήττονται ιδιαίτερα από τηνκρίση. Χαρακτηριστικά είναι και τα ευμενή σχόλια για την υιοθέτηση προγράμματος απασχόλησης για νέους που είναι άνεργοι, καθώς και για τη διατήρηση του ευρέος προγράμματος χορηγιών και Εταιρικής Ευθύνης της Τράπεζας.