«Ο λαός της Νότιας Αυστραλίας, μέσω των κοινοβουλευτικών του εκπροσώπων στηρίζει την Ελλάδα και τον ελληνικό λαό».
Αυτό τόνισε ο πολιτειακός βουλευτής Μάρτιν Χάμιλτον-Σμιθ μιλώντας στη συνάντηση που είχε η Κοινοβουλευτική Επιτροπή Φίλων της Ελλάδας της Βουλής της Νότιας Αυστραλίας η οποία συστάθηκε μετά από πρόταση της Λίζα Βλάχου, που είναι βουλευτής του Εργατικού Κόμματος.
Η ίδια μαζί με τον Μάρτιν Χάμιλτον-Σμιθ είναι οι συντονιστές της Επιτροπής και ο πολιτειακός υπουργός Τομ Κουτσαντώνης ο γραμματέας της.
Στην τελευταία συνεδρίαση παρέστησαν και μίλησαν ο ομογενής Εργατικός βουλευτής της Βικτόριας, Γιάννης Πανταζόπουλος, ο οποίος είναι και πρόεδρος της Παγκόσμιας Διακοινοβουλευτικής Ένωσης Ελληνισμού, ο γενικός πρόξενος της Ελλάδας στην Αδελαΐδα Χρήστος Μανιάκης-Γρίβας και ο Ομοσπονδιακός Εργατικός βουλευτής Στηβ Γεωργανάς.
Όλοι τους τόνισαν την ανάγκη περαιτέρω σύσφιγξης των σχέσεων Ελλάδας-Νότιας Αυστραλίας σε όλους τους τομείς και ιδιαίτερα στον εμπορικό τομέα, αλλά και την ανάγκη στήριξης της Ελλάδας, λόγω της οικονομικής κρίσης στην οποία βρίσκεται.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr