Το ενδιαφέρον μονοπώλησε και σήμερα στην αγορά παραγώγων η μετοχή του ΟΤΕ και ακολούθησε της Eurobank.
Ειδικότερα πραγματοποιήθηκαν 8.228 συμβόλαια στην υψηλή κεφαλαιοποίηση, τα οποία παρά την πτωτική κίνηση του υποκείμενου δείκτη διατήρησαν το discount στα επίπεδα του 0,54%. Αντιθέτως, πάνω από την θεωρητική τους τιμή διαπραγματεύτηκαν τα συμβόλαια επί του δείκτη FTSE/ASE-Mid-40, κλείνοντας με premium 0,39%. Στην αγορά των δικαιωμάτων προαίρεσης, τα δικαιώματα αγοράς υπερτέρησαν έναντι των δικαιωμάτων πώλησης διαμορφώνοντας το put-call ratio σε αναλογία 2/1 υπέρ τους. Η at-the-money τεκμαρτή μεταβλητότητα διαπραγματεύτηκε στις 15,5 ποσοστιαίες μονάδες. Στην αγορά των ΣΜΕ επί μετοχών, πρωταγωνίστησε ο τίτλος του ΟΤΕ, πραγματοποιώντας 1.092 συμβόλαια και ακολούθησε η Eurobank με 589 συμβόλαια.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr