Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Υπολογίζεται ότι θα καθαριστεί σταδιακά και μέχρι τα τέλη Ιουλίου ένα σύνολο επιφανειών μήκους περίπου ενός χιλιομέτρου και ύψους 3,5 μέτρων. Ο καθαρισμός γίνεται σε μάρμαρα, ρολά καταστημάτων, τοιχοποιίες και ΚΑΦΑΟ, ενώ τα πεζοδρόμια απολυμαίνονται με ειδικό υλικό και καυτό νερό. Η δράση αυτή πραγματοποιείται σε συνεργασία της υπηρεσίας καθαριότητας του Δ. Αθηναίων και δωρεά από ιδιωτική πρωτοβουλία.
Για την επιτυχία της συγκεκριμένης παρέμβασης καθοριστική ήταν και είναι η συμβολή του Εμπορικού Συλλόγου Αθηνών που ενημέρωσε τους επαγγελματίες της περιοχής για την ανάγκη του έργου, εξασφαλίζοντας την απόλυτη συνεργασία τους.
Ο Πρόεδρος του Ε.Σ.Α Σταύρος Καφούνης, με την ευκαιρία της αντιγκράφιτι δράσης στην Πατησίων, δήλωσε ότι «για άλλη μια φορά ο εμπορικός κόσμος συμμετέχει, στηρίζοντας δράσεις που βελτιώνουν όχι μόνο την καθημερινότητα της επιχειρηματικής κοινότητας αλλά και των κατοίκων και των επισκεπτών της πόλης μας. Η αισθητική και κατ’ επέκταση η εμπορική αναβάθμιση της ευρύτερης περιοχής της Ομόνοιας είναι πρωταρχικός στόχος του Ε.Σ.Α και με την παρέμβαση αυτή που πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος «Υιοθέτησε την πόλη σου», αποδεικνύεται πως η συνεργασία της τοπικής αυτοδιοίκησης με την ιδιωτική πρωτοβουλία και την ενεργή συμμετοχή του εμπορικού κόσμου, μπορεί να αλλάξει την Αθήνα».