Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Γράφει ο Σπύρος Πολυχρονόπουλος
Είχε προηγηθεί στο βήμα η άθλια εμφάνιση του χρυσαυγίτη βουλευτή Π. Ηλιόπουλου ο οποίος νομίζοντας ότι μπορεί να παραδίδει δωρεάν μαθήματα χυδαιότητας στην αίθουσα -για τη λειτουργία της οποίας πολλοί έδωσαν τα νιάτα τους απέναντι στους ιδεολογικούς του πατέρες προκειμένου να είναι ανοικτή- κατέφυγε σε χαρακτηρισμούς πεζοδρομίου και στη ρητορική του μίσους που χρησιμοποιεί η ναζιστική οργάνωση.
Το λάθος του ήταν ότι τα έβαλε πάνω στο θράσος του με τον Κώστα Τζαβάρα. Ο βουλευτής Ηλείας της ΝΔ, ένας ιδιαίτερα καλλιεργημένος και χαμηλών τόνων πολιτικός, δεν άφησε την πρόκληση αναπάντητη. Με δημοκρατική παρρησία και ήθος επισήμανε τον ολισθηρό δρόμο που παίρνουν συχνά οι συζητήσεις στη Βουλή από τότε που η πτέρυγα στο δεξιό άκρο της Ολομέλειας καταλήφθηκε από τον Β. Μιχαλολιάκο και τους ομαδάρχες του και υπογράμμισε εμφατικά ότι η ανοχή στην χυδαιότητα πρέπει να τελειώσει.
«Κατ’ αρχάς είναι τέτοιο το επίπεδό σας που δεν αντιλαμβάνεστε σε ποιο χώρο βρίσκεστε. Αλλά, δεν φταίτε εσείς. Φταίνε αυτοί που σας στέλνουν στη Βουλή. Φταίνε αυτοί που με τη δική σας παρουσία εδώ αμαυρώνουν τη δημοκρατία. Αυτή είναι η ιστορία με εσάς. Γιατί ακριβώς η ψυχή σας είναι τόσο μαύρη όσο και το επίπεδο του πολιτισμού που υπηρετείτε που είναι ο φασισμός αυτοπροσώπως» παρατήρησε αυστηρά.
Και στη συνέχεια, όταν ο βουλευτής της ΧΑ επέμεινε να προκαλεί, ο κ. Τζαβάρας ανέφερε με ξεχωριστή προσοχή, απευθυνόμενος πλέον στο Προεδρείο της Βουλής και στην εθνική αντιπροσωπεία:
«Νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρά με την εμφάνιση κάποιων τύπων οι οποίοι στο όνομα της ιδιότητάς τους προσβάλλουν αξίες και αρχές της δημοκρατίας και του κοινοβουλευτισμού. Με το να τους ακούμε αδιαμαρτύρητα, με το να τους δίνουμε βήμα και να τους δημιουργούμε την εντύπωση ότι εμείς εδώ δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να τους ανεχόμαστε, θεωρώ ότι προσφέρουμε πολύ κακή υπηρεσία στη δημοκρατία. Από εμάς η δημοκρατία απαιτεί να την υπερασπιστούμε.
Αυτές οι χυδαιότητες που ακούσαμε προηγουμένως, όσα εξέμεσε κυριολεκτικά αυτό ο τύπος που ανέβηκε στο Βήμα και θεωρώ ότι μόλυνε αυτό το δημοκρατικό βήμα με την μαύρη κουλτούρα που υπηρετεί, είναι για εμένα όριο. Δεν μπορούμε πλέον να τα ανεχόμαστε αυτά, κύριε Πρόεδρε», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Τζαβάρας και πρόσθεσε:
«Όποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι αυτά που λέει δεν έχουν καμία σχέση με τον δημοκρατικό πολιτισμό -τον οποίο είναι υποχρεωμένοι οι Βουλευτές να υπηρετούν- και όποιος δεν σέβεται το χώρο, δεν μπορούμε να τον σεβαστούμε. Εδώ όποιος μπαίνει σε αυτήν εδώ την Αίθουσα θα πρέπει πρώτα, πρώτα να κάνει αυτοκάθαρση, να αφήνει τη μαύρη του ψυχή και το μαύρο επίπεδο του πολιτισμού που υπηρετεί έξω από την πόρτα αυτής εδώ της Αίθουσας. Διαφορετικά, έχουμε υποχρέωση να αμυνθούμε».
Ήταν η στιγμή που οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, όπως και όλων των κομμάτων της αντιπολίτευσης που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στην αίθουσα, χειροκρότησαν θερμά τον βουλευτή της ΝΔ, δείχνοντας σε μια από τις σπάνιες στιγμές ομολογουμένως, ότι, η Δημοκρατία έχει τον τρόπο να απαντά στον ναζισμό και τους φαιούς εκπροσώπους του!