(upd) Συνεχίζεται και στις σημερινές χρηματιστηριακές συναλλαγές η τρελή κούρσα του επιτοκίου των ελληνικών ομολόγων.
Ειδικότερα, το επιτόκιο για το 2ετές ελληνικό ομόλογο εκτινάσσεται στο 46%, με το spread έναντι του αντίστοιχου γερμανικού τίτλου στις 4.391 μονάδες βάσης.
Η απόδοση του 5ετούς ομολόγου διαμορφώνεται στο 22,5% με το spread στις 2.855 μ.β. και του 10ετούς στο 18,32% με το spread στις 1.631,5 μονάδες βάσης και σε νέο ιστορικό υψηλό.
Ταυτόχρονα, το CDS του 5ετούς ομολόγου ενισχύεται κατά 112 μ.β. στις 2.250 μονάδες βάσης.
Νωρίτερα το "R" μετέδιδε:
Στις αρχές του καλοκαιριού, λίγο πριν την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου και ένα σκαλοπάτι πριν την στάση πληρωμών μας γύρισε η "μηχανή του χρόνου" των spreads και των CDS.
Στο 44% σκαρφάλωσε το επιτόκιο του διετούς ελληνικού ομολόγου χθες σημειώνοντας νέο ρεκόρ.
Αιτία οι φήμες χρεοκοπίας που διοχετεύτηκαν χθες από τον S&P αλλά και το άνευ προηγουμένου μπλόκο που έχουν θέσει οι Φινλανδοί στην εκταμίευση του μεριδίου τους στο νέο δάνειο αν δεν τους δοθούν χρηματικές ή εμπράγματες εγγυήσεις, καθώς φαίνεται ότι οι γείτονες του Αη Βασίλη δεν είναι εξίσου χουβαρντάδες...
Το 5ετές ξεπέρασε το 20% και το 10ετές το 17,5%, στις 1.553 μονάδες βάσης.
Τα CDS από την άλλη εκτινάχθηκαν κατά 106 μ.β. διαμορφούμενα στις 2.200.
Δ.Κ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr