Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η Goldman Sachs δίνει στόχο στις 2.500 μονάδες για τον S&P 500 και δίνει το έναυσμα για το επόμενο ανοδικό ράλι, το οποίο και θα είναι το τελευταίο πριν από την επόμενη bear market. Ο στόχος για το 2016 είναι οι 2.200 μονάδες, για το 2017 οι 2.350 και για το 2018 οι 2.500 μονάδες.
Βασική αιτία για το επόμενο ανοδικό ράλι είναι οι εξαγγελίες μείωσης της φορολογίας για τις επιχειρήσεις από τον Donald Trump, η χαμηλή φορολογία για τον επαναπατρισμό κεφαλαίων, η μείωση της φορολογίας στη μισθοδοσία των υπαλλήλων και η απλοποίηση του φορολογικού κώδικα. Ο τρέχον φορολογικός συντελεστής για τις αμερικανικές επιχειρήσεις είναι 35%.
Σύμφωνα με τη GS, με τη φορολογία να μειώνεται λιγότερο επιθετικά, στο 25% τα κέρδη ανά μετοχή για τον S&P 500 θα ανέβουν στα $130 για το 2017 και στα $140 για το 2018. Αυτό σημαίνει άνοδο για τον S&P 500, κατά 9,2% για το 2017 και 7,7% για το 2018.
Με τη GS συμφωνούν κι άλλοι αναλυτές οι οποίοι εκτιμούν ότι σημαντικό ρόλο στο επόμενο ανοδικό κύμα, θα διαδραματίσει και το πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων. Ωστόσο, όλα δείχνουν ότι μαζί με όλα τα παραπάνω θα έρθει και η αύξηση του πληθωρισμού με τις εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για πληθωρισμό πάνω από το 3,0% για το 2018.