Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το έργο έχει ενταχθεί στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Κρήτης και Νήσων Αιγαίου 2007-2013 και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ) και εθνικούς πόρους, με προϋπολογισμό 19.972.437,91 ευρώ. Την απόφαση ένταξης για την επέκταση του Βενιζέλειου Γενικού Νοσοκομείου Ηρακλείου στο ΠΕΠ Κρήτης είχε υπογράψει πρόσφατα ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης.
Η τμηματική κατασκευή του έργου οφείλεται στο γεγονός ότι τόσο το νοσοκομείο και η νέα πτέρυγα που θα κατασκευαστεί, βρίσκονται-όπως είναι γνωστό- κοντά στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού. Για το λόγο αυτό κρίθηκε ότι οι εκσκαφές, που είναι το πιο ευαίσθητο 'κομάτι' του έργου, θα πρέπει να εκτελεστούν με ειδική εργολαβία.
Το έργο αφορά στην μελέτη και κατασκευή προσθήκης τριώροφου κτιρίου Νοσηλευτικών Μονάδων στο «Βενιζέλειο» Νοσοκομείο, το οποίο θα περιλαμβάνει διάφορα Λειτουργικά Τμήματα που συμπληρώνουν την κτιριακή του υποδομή, ώστε να καλύψει τις σημερινές απαιτήσεις εξυπηρέτησης της Υγειονομικής του Περιφέρειας.
Το κτίριο αυτό θα είναι συνδεδεμένο και θα λειτουργεί σε συνεργασία και συμπληρωματικά με το υφιστάμενο Νοσοκομείο σε όλα τα επίπεδα. Η συνολική δυναμικότητα των νέων πτερύγων σε κλίνες ανέρχεται συνολικά σε 80 κλίνες Παθολογικής Νοσηλευτικής Μονάδας, 3 κλίνες σε Εφημερία και 3 κλίνες σε Μονάδα ειδικών λοιμώξεων.
Η συνολική μικτή επιφάνεια των νέων πτερύγων θα είναι περίπου 6.500m2 κατανεμημένη σε 4 επίπεδα (Υπόγειο, Ισόγειο και 2 Ορόφους) συν 570m2 ημιυπαίθριοι χώροι.
Αναλυτικά τα τμήματα που χωροθετούνται σε κάθε ένα από τα επίπεδα του Νέου Κτιρίου είναι τα εξής:
Επίπεδο 0/ Υπόγειο
Επίπεδο 1/ Ισόγειο Διοικητικές υπηρεσίες
Επίπεδο 2/ Α' όροφος Νοσηλευτικές Μονάδες
Επίπεδο 3/ Β' όροφος Νοσηλευτικές Μονάδες
Παράλληλα διαμορφώνεται ο περιβάλλων χώρος (έκτασης άνω των 3.000τμ) με τη δημιουργία χώρων πρασίνου, προσπελάσεων, δικτύων κ.λπ. Ένταξη του έργου στο γενικότερο πρόγραμμα βελτίωσης του νοσοκομείου
Το συγκεκριμένο έργο εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο έργων λειτουργικής αναβάθμισης του νοσοκομείου, όπως προδιαγράφεται στην ρυθμιστική μελέτη του 2002.Στα πλαίσια υλοποίησης της ρυθμιστικής μελέτης του νοσοκομείου έως σήμερα έχουν ολοκληρωθεί τα ακόλουθα έργα:
1. «ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΑΝΕΙΟΥ Γ.Ν.Η.» (Β'ΚΠΣ)
2. «ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ Α' ΦΑΣΗΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟΥ ΠΑΝΑΝΕΙΟΥ Γ.Ν.Η.» (Γ'ΚΠΣ)
3. «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΕΩΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗΣ, ΣΥΝΔΕΤΗΡΙΑΣ ΓΕΦΥΡΑΣ * ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ Η/Μ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ * ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΥΠΟΓΕΙΟΥ, ΣΤΟ Γ.Ν.Η. ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ - ΠΑΝΑΝΕΙΟ » (Γ'ΚΠΣ)
Το παρόν έργο αποτελεί το 4ο έργο στα πλαίσια της υλοποίησης της ρυθμιστικής μελέτης.
Η ρυθμιστική μελέτη του νοσοκομείου αναμένεται να ολοκληρωθεί με το επόμενο 5ο σε σειρά έργο που θα αφορά την ανακαίνιση του εναπομένοντος παλαιού κτιρίου του νοσοκομείου.