Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σε δρόμους τζαζ –αλλ’ όχι μόνο– θα οδηγήσει τους ακροατές της η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών στη συναυλία της Παρασκευής 1 Μαρτίου, στο Μέγαρο Μουσικής, καθώς στο επίκεντρό της θα βρεθεί η διάσημη «Rhapsody in Blue» του Τζορτζ Γκέρσουιν, η καθ’ ημάς «Γαλάζια Ραψωδία», την οποία θα ερμηνεύσει ο διακεκριμένος πιανίστας Χάρης Δημαράς. Το εμβληματικό έργο του Γκέρσουιν δίνει τον τόνο στο πρόγραμμα της συναυλίας, η οποία έχει τον τίτλο «Μερικοί το προτιμούν μπλε», που συμπληρώνεται από την εξπρεσιονιστική «Νύχτα εξαΰλωσης» του Άρνολντ Σαίνμπεργκ και «Ένα αναπάντητο ερώτημα» του πρωτοπόρου Τσαρλς Άιβς.