Σε μία μοναδική τελετή που πραγματοποιήθηκε στο Ξενοδοχείο Academias, η Mastercard και το Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου γιόρτασαν την ολοκλήρωση της νέας πρωτοβουλίας grape – Greek Agora of Performance, που υλοποιήθηκε φέτος για πρώτη φορά στο πλαίσιο του Φεστιβάλ με στόχο την ανάδειξη της πλούσιας πολιτιστικής σκηνής της Ελλάδας στο εξωτερικό.
H συζήτηση για την ανάγκη εξωστρέφειας των παραστατικών τεχνών εκτός συνόρων έγινε για πρώτη φορά πράξη. Γιατί ναι, είναι η πρώτη φορά που ένας κρατικός πολιτιστικός θεσμός συστήνει μια συντονισμένη και συλλογική προσπάθεια, ώστε η σύγχρονη ελληνική δημιουργία θεάτρου και χορού να βρει διέξοδο και να ταξιδέψει σε νέα κοινά, σε νέες χώρες.
Περισσότερα στο monopoli.gr
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr