Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Με χρέωση του λογαριασμού του ΥΠΕΣ από το έργο «Πρόγραμμα πρόληψης και αντιμετώπισης ζημιών και καταστροφών που προκαλούνται από θεομηνίες στους Ο.Τ.Α. Α’ και Β’ βαθμού της χώρας», οι επιχορηγήσεις ύψους 1.500.000,00 ευρώ αποδίδονται ως εξής:
Επιπλέον, με χρέωση του αντίστοιχου λογαριασμού του ΥΠΕΣ, που τηρείται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, εγκρίθηκε η επιχορήγηση ύψους 150.000,00 ευρώ στον Δήμο Σφακίων, νομού Χανίων, για τη χρηματοδότηση των αναγκαίων εργασιών με σκοπό την αντιμετώπιση του φαινομένου της λειψυδρίας.
Να σημειωθεί ότι από τον Ιανουάριο του 2019 μέχρι σήμερα το συνολικό ποσό που έχει διατεθεί για αποκατάσταση υποδομών που επλήγησαν από τα έντονα καιρικά φαινόμενα στις Περιφερειακές Ενότητες Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου και Λασιθίου, ανέρχεται στο ποσό των 8.110.000,00 ευρώ.