Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στο νησί, όπου έτσι κι αλλιώς η δημαρχία ήταν γυναικεία υπόθεση, 66 ψήφους έλαβε η κα Σοφία Τσιριντάνη, με 187 να είναι εγγεγραμμένοι και 137 να έχουν ψηφίσει. Βρέθηκαν 1 άκυρο και 1 λευκό. Ντέρμπι χαρακτήρισε την εκλογική διαδικασία η νέα δήμαρχος κα. Καλλινίκου.
Σε ότι αφορά τις προτεραιότητες είπε η νέα δήμαρχος πως αυτές είναι η ολοκλήρωση των έργων που έχουν ενταχθεί στο ΕΣΠΑ καθώς και η στήριξη του πρωτογενή τομέα και των κατοίκων που δραστηριοποιούνται σε αυτόν τον τομέα.