Διευκρινίσεις για το νομοσχέδιο για τις ΔΕΚΟ και ειδικότερα για θέματα προσωπικού έδωσε στη κοινή συνεδρίαση της διαρκούς επιτροπής Οικονομικών & Κοινωνικών Υποθέσεων στη Βουλή, ο υφυπουργός Οικονομίας, κ. Πέτρος Δούκας. Εν τω μεταξύ σε ομιλία του στην Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ, ο υπουργός Οικονομίας, κ. Γ.Αλογοσκούφης επανέλαβε ότι το σ/ν για τις ΔΕΚΟ αποτελεί τη μεγαλύτερη μεταρρύθμιση των τελευταίων 15 ετών και με αυτή επιχειρείται η συνολική αντιμετώπιση του προβλήματος της σπατάλης και της κακοδιοίκησης τους.
Οπως διευκρίνισε ο κ. Πέτρος Δούκας στη Βουλή: Στην περίπτωση των μη εισηγμένων στο Χρηματιστήριο: · Για το νεοπροσλαμβανόμενο προσωπικό ισχύει το άρθρο 13, δηλαδή προσλαμβάνονται για 7 μήνες δοκιμαστικά και μετά αξιολογούνται για σύναψη σύμβασης αορίστου χρόνου, με «εκ των υστέρων» έλεγχο του ΑΣΕΠ. · Για τους ήδη εργαζόμενους ισχύει ότι ισχύει σήμερα, εκτός αν η επιχείρηση είναι ζημιογόνα. Αν είναι ζημιογόνα, τότε σύμφωνα με το άρθρο 14, μπορεί να καταρτισθεί νέος γενικός κανονισμός προσωπικού ύστερα από διαπραγματεύσεις με την πιο αντιπροσωπευτική συνδικαλιστική οργάνωση των εργαζομένων. Αν μέσα σε 4 μήνες από την δημοσίευση του ισολογισμού της επιχείρησης δεν έχει επιτευχθεί συμφωνία, τότε ο νέος γενικός κανονισμός προσωπικού συζητείται και ψηφίζεται από την Βουλή. Σε ότι αφορά στις εισηγμένες στο Χρηματιστήριο: · Για τις μη ελεγχόμενες από το Δημόσιο: αυτές προσλαμβάνουν προσωπικό ελεύθερα, σύμφωνα με τους όρους της αγοράς. · Οι ελεγχόμενες είτε είναι κερδοφόρες, είτε ζημιογόνες, τότε προσλαμβάνουν προσωπικό σύμφωνα με τις διατάξεις τους άρθρου 13. Αν είναι ζημιογόνες τότε για τους ήδη εργαζόμενους ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 14. Καταλήγοντας ο κ. Πέτρος Δούκας τόνισε ότι με το σ/ν επιχειρείται να μπεί τάξη στον τρόπο λειτουργίας τους, ενώ ταυτόχρονα θα τις βοηθήσει να αναπτυχθούν, με ότι αυτό σημαίνει για το σύνολο της οικονομίας. Στην ομιλία του στην κοινοβουλευτική επιτροπή της ΝΔ ο κ. Γ. Αλογοσκούφης, υπογράμμισε ότι με το σχετικό νομοσχέδιο, το οποίο συζητείται στη Βουλή, επιχειρείται συνολική αντιμετώπιση του προβλήματος της σπατάλης και της κακοδιοίκησης στις ΔΕΚΟ και ότι αποτελεί τη μεγαλύτερη μεταρρύθμιση της χώρας των τελευταίων 15 ετών. Ό κ. Γ. Αλογοσκούφης χαρακτήρισε ως το τρίτο μεγάλο πρόβλημα που ευθύνεται για τη δημοσιονομική αταξία στη χώρα μας τη σπατάλη του ευρύτερου δημόσιου τομέα, καθώς, όπως τόνισε, αργά ή γρήγορα μεταφέρεται στο δημόσιο χρέος και στον Προϋπολογισμό. Κατά την ομιλία του ο υπουργός Οικονομίας άσκησε δριμεία επίθεση για την κριτική που ασκεί το ΠαΣοΚ στη ΝΔ σχετικά με την οικονομική πολιτική που ακολουθεί και ειδικότερα για το θέμα της απογραφής. Οπως είπε χαρακτηριστικά, "Αντί λοιπόν να απολογούνται για την πλαστογραφία των στοιχείων που διέπραξαν, έχουν το αξιοθαύμαστο θάρρος -διότι θάρρος χρειάζεται και όχι θράσος - να κατηγορούν εμάς που αποκαλύψαμε την πραγματικότητα για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα της οικονομίας σε στέρεο έδαφος". Πρόσθεσε δε ότι αν δεν προέβαινε η νέα Κυβέρνηση στην αποκατάσταση της δημοσιονομικής αξιοπιστίας της χώρας , θα συνέχιζε από μόνη της τους ελέγχους και τις αναθεωρήσεις των στοιχείων η
Eurostat.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr