Μικρή ανοδική τάση εμφάνισαν οι πληρότητες των περισσότερων ξενοδοχείων της Αττικής το Νοέμβριο 2005 σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2004, αλλά γενικά παρέμειναν σε μέτρια επίπεδα, σε μια περίοδο πάντως που δεν είναι ιδιαίτερα τουριστική.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ενωσης Ξενοδόχων Αττικής (ΕΞΑ), οι πληρότητες διαμορφώθηκαν ως εξής ανά κατηγορία καταλύματος: πέντε αστέρων 41,2% (έναντι 39,4% το Νοέμβριο 2004 - αύξηση 4,6%), τεσσάρων 40,9% (έναντι 39% - αύξηση 4,9%), τριών 32,2% (έναντι 35,9% - μείωση 10,4%) και δύο αστέρων 31,6% (έναντι 30,4% - αύξηση 4,5%). Στο ενδεκάμηνο Ιαονυαρίου-Νοεμβρίου 2005 η μέση πληρότητα στην Αθήνα διαμορφώθηκε στο 64,1% (έναντι 64,6% στο αντίστοιχο ενδεκάμηνο του 2004), υπήρξε δηλαδή μικρή μείωση κατά 0,8%. Οι μέσες πληρότητες των ξενοδοχείων άλλων ευρωπαϊκών πόλεων την ίδια περίοδο πέρυσι ήσαν: Βιέννη 72,9%, Λονδίνο 75,7%, Παρίσι 71,5%, Βερολίνο 66,6%, Ρώμη 73,8%, Αμστερνταμ76,5%, Βαρκελώνη 72,8% κ.α., σύμφωνα με έρευνα που διενεργεί για λογαριασμό της ΕΞΑ η εταιρεία JBR Hellas-Howarth. Η Ενωση Ξενοδόχων επισημαίνει ότι η κίνηση του 2005 τείνει σε επίπεδο πληροτήτων να κινηθεί στα περυσινά επίπεδα και τονίζει ότι τα αθηναϊκά ξενοδοχεία, σε σχέση με τα ομόλογά τους σε άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα όσον αφορά τη μέση τιμή δωματίου και τη μέση απόδοση ανά δωμάτιο. "Η πτώση των τιμών κατά 21,2% σε σχέση με πέρυσι, ακόμη και εάν συνυπολογίσουμε τη συνεισφορά των Ολυμπιακών Αγώνων στην περυσινή αύξηση των τιμών (περίπου 5%), ξεπερνά το 15%. Ήδη οι συνέπειες αυτής της πτώσης αρχίσουν να γίνονται εμφανείς στα αποτελέσματα των ξενοδοχείων για το 2005", αναφέρει η ΕΞΑ. Οι ξενοδόχοι της πρωτεύουσας θεωρούν ότι, "πέρα από την αναβάθμιση των ξενοδοχείων και της τουριστικής πολιτικής, δεν έχουν γίνει οι σημαντικές αλλαγές που περιμέναμε και θα σηματοδοτούσαν τη μετα-Ολυμπιακή τουριστική πορεία της Αττικής. Το συνεδριακό κέντρο της Αττικής βρίσκεται ακόμη σε πολύ πρώιμο στάδιο και η συνεχιζόμενη απραξία μας προβληματίζει ιδιαίτερα. Μια εγκατάσταση έτοιμη από τους Αγώνες, το Τάε Κβο Ντο, δεν έχει ακόμη μπει στο στάδιο του προγραμματισμού της εκμετάλλευσής της, καίτοι οι αγώνες έληξαν πριν από 17 μήνες". Αναφέρουν ακόμα ότι η δημιουργία ενός εκθεσιακού κέντρου διεθνών προδιαγραφών παραμένει σε επίπεδο αιτήματος των φορέων, η επαναπροσέλκυση των κρουαζιέρων στον Πειραιά καθυστερεί, ενώ η γενικότερη οργάνωση της πόλης ως τουριστικού προορισμού δεν βοηθά στην ανταγωνιστικότητά του.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr