Το πρόγραμμα εξωστρέφειας της ελληνικής οικονομίας μέσω των δράσεων του Ελληνικού Οργανισμού Εξωτερικού Εμπορίου, καθώς και τις προτεραιότητες της εξωτερικής πολιτικής του Οργανισμού για το 2006, ανέπτυξε την Πέμπτη ο υπουργός Οικονομίας Γ. Αλογοσκούφης.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα, φέτος θα πραγματοποιηθούν 31 επιχειρηματικές αποστολές στο εξωτερικό έναντι των 16 που είχαν πραγματοποιηθεί το 2005, ενώ παράλληλα οι ελληνικές συμμετοχές σε διεθνείς εκθέσεις θα ξεπεράσουν τις 80. Για το πρόγραμμα εξωστρέφειας έχουν ήδη ενημερωθεί περισσότερες από 4.000 ελληνικές εξαγωγικές επιχειρήσεις. Οι δράσεις του ΟΠΕ για τη διείσδυση των ελληνικών προϊόντων στις ξένες αγορές θα επικεντρωθούν στις ΗΠΑ, τον Καναδά, την Γερμανία, την Βρετανία, την Πολωνία, την Ρωσία, την Τουρκία, την Αίγυπτο, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, την Αυστραλία, την Ινδία, την Κίνα και τη Ν.Κορέα. Παράλληλα, σύντομα θα συνέλθει το Εθνικό Συμβούλιο Εξαγωγών προκειμένου να εγκρίνει το πρόγραμμα δράσης του ΟΠΕ. Το πρόγραμμα δράσης του ΟΠΕ είναι βασισμένο σε τρεις προτεραιότητες: * Στη στόχευση των μεγάλων αγορών. * Στη συνδυασμένη παρουσία των ελληνικών προϊόντων και υπηρεσιών στο εξωτερικών. * Στη διαφήμιση αγαθών και υπηρεσιών. Ο κ. Αλογοσκούφης είπε ότι οι πρωτοβουλίες που έχει αναλάβει η κυβέρνηση έχουν αποδώσει ήδη αποτελέσματα και στο δεκάμηνο Ιανουαρίου - Οκτωβρίου 2005 οι εξαγωγές αυξήθηκαν κατά 12,8%. Ήδη, οδεύει προς υπογραφή το Προεδρικό Διάταγμα για την ανασυγκρότηση της διαχείρισης και του σχεδιασμού της Διεθνούς Οικονομικής Πολιτικής της χώρας μας, ενώ εκσυγχρονίζεται το μητρώο εξαγωγών, το οποίο και θα συνδεθεί με νέα διαδικτυακή πύλη, που θα παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες στους Έλληνες εξαγωγείς για τις ξένες αγορές.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr