Καθώς οι δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμοί (ΔΕΚΟ) βρίσκονται ξανά στο προσκήνιο της επικαιρότητας, αφ ενός μεν εξ αιτίας της μεταρρύθμισης του θεσμικού πλαισίου λειτουργίας τους, αφ ετέρου λόγω της μεγάλης σημασίας που έχουν οι ΔΕΚΟ για την ελληνική οικονομία, η Icap μελετά τα αποτελέσματα 43 ΔΕΚΟ. Το 2004, 22 από τις 43 ΔΕΚΟ ήταν ζημιογόνες, καθώς τα κέρδη των 22 εκατ. ευρώ του 2003, μετατράπηκαν σε ζημιές 352 εκατ. ευρώ.
Οπως σημειώνει η Icap, το 2005 το σύνολο των εσόδων των 43 ΔΕΚΟ, οι οποίες αναφέρονται στο προϋπολογισμό του 2006, συμπεριλαμβανομένων και των επιχορηγήσεων, αντιστοιχούσε σε ποσοστό 8,8% του
ΑΕΠ, οι δε ακαθάριστες δανειακές τους ανάγκες σε 1,5%. Τα συνολικά κεφάλαια των 43 αυτών ΔΕΚΟ ανήλθαν το 2004 σε 34,5 δισ. ευρώ, σημειώνοντας αύξηση 11,3% έναντι του προηγουμένου έτους. Τα κεφάλαια αυτά κάλυπταν το 18,7% του ενεργητικού του εταιρικού τομέα της οικονομίας. Το μεγαλύτερο τμήμα της αύξησης των κεφαλαίων των ΔΕΚΟ οφείλεται στα καθαρά πάγια και κυρίως στις αυξήσεις που καταγράφηκαν στον ΟΣΕ, στη
ΔΕΗ και στον
ΟΑΣΑ. Η χρηματοδότηση έγινε κατά ποσοστό 57,3% από ίδια κεφάλαια· αυτό εν πολλοίς οφείλεται στις
ΔΕΗ και ΟΑΣΑ, τα ίδια κεφάλαια των οποίων σημείωσαν μεγάλη αύξηση. Έτσι, υπήρξε ελαφρά βελτίωση του δείκτη ξένα προς ίδια κεφάλαια από 1,13 σε 1,08. Οι εξελίξεις στον εταιρικό τομέα ήταν αρκετά διαφορετικές. Κατ’ αρχάς, η αύξηση του ενεργητικού ήταν αρκετά βραδύτερη, 7,8%, επιπλέον, η διεύρυνση των παγίων «εξηγεί» μόνο το 63% της συνολικής μεταβολής, η οποία χρηματοδοτήθηκε κατά κύριο λόγο μέσω υποχρεώσεων. Οι πωλήσεις των 43 ΔΕΚΟ αυξήθηκαν με ρυθμό 11,3% και έφθασαν τα 13,2 δισ. ευρώ, αντιπροσωπεύοντας το 9,1% του κύκλου εργασιών του εταιρικού τομέα. Στην αύξηση αυτή πρωταγωνίστησαν τα
ΕΛΠΕ, βοηθούμενα από τις αυξημένες τιμές του πετρελαίου, και ακολούθησε η ΔΕΗ: ο κύκλος εργασιών των πρώτων διευρύνθηκε εντυπωσιακά, κατά 21,3% σε 4,5 δισ. ευρώ, ενώ αυτός της δεύτερης κατά 5,8% σε 4,1 δισ. ευρώ. Οι δύο αυτές αυξήσεις καλύπτουν περισσότερο από τα δύο τρίτα της συνολικής μεταβολής των πωλήσεων των 43 ΔΕΚΟ. Η αύξηση των μικτών κερδών ήταν περιορισμένη: μόλις 3,9% σε 1,2 δισ. ευρώ. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι 27 από τις 43 μονάδες υπέστησαν μείωση των μικτών κερδών τους. Αντίθετα, στο σύνολο του εταιρικού τομέα, τα μικτά κέρδη σημείωσαν ικανοποιητική αύξηση 7,9%. Το δε μέσο περιθώριο μικτού κέρδους των ΔΕΚΟ παρέμεινε κατά πολύ χαμηλότερο του αντίστοιχου του εταιρικού τομέα, 9,2% έναντι 20,8%. Η μικρή άνοδος των μικτών κερδών και η σημαντική αύξηση των δαπανών διοίκησης και διάθεσης οδήγησε σε μεγάλη χειροτέρευση του λειτουργικού αποτελέσματος: οι ζημιές διευρύνθηκαν από 118 εκατ. ευρώ σε 304 εκατ. ευρώ. Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα για το προ φόρου αποτέλεσμα των ΔΕΚΟ. Τα χαμηλά κέρδη των 22 εκατ. ευρώ του 2003, μετατράπηκαν σε ζημιές 352 εκατ. ευρώ το 2004. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι οι 22 από τις 43 ΔΕΚΟ ήταν ζημιογόνες το 2004. Η περισσότερο κερδοφόρος ήταν η
ΔΕΗ με 405 εκατ. ευρώ και ακολούθησαν τα
ΕΛΠΕ με 184 εκατ. Από την άλλη πλευρά του λόφου, τις υψηλότερες ζημίες είχαν ο ΟΣΕ με 576 εκατ. ευρώ και η ΕΘΕΛ 167 εκατ. Η εικόνα αυτή ήταν αντίθετη με εκείνη που καταγράφει τις εξελίξεις στο σύνολο του εταιρικού τομέα. Τα καθαρά κέρδη των 20.729 εταιρειών παρέμειναν στάσιμα σε 7,0 δισ. ευρώ, ενώ η αναλογία κερδοφόρων-ζημιογόνων επιχειρήσεων ήταν 2,3:1.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr