Σαρανταοκτάωρη απεργία για τις 30 και 31 Μαρτίου προγραμματίζουν οι ιδιοκτήτες των πρατηρίων καυσίμων, οι έμποροι και οι οδηγοί βυτιοφόρων, ζητώντας απο την κυβέρνηση να βάλει «φρένο» στο λαθρεμπόριο καυσίμων, αλλά και στις ανεξέλεγκτες τιμές τους.
Οι εκπρόσωποι τεσσάρων συνδικαλιστικών φορέων των μικρομεσαίων επιχειρήσεων της αγοράς πετρελαιοειδών κατήγγειλαν τη Δευτέρα την κυβέρνηση για έλλειψη πολιτικής βούλησης στην πάταξη του λαθρεμπορίου υγρών καυσίμων και στην αντιμετώπιση των συσσωρευμένων προβλημάτων του κλάδου, που οδηγούν σε επιβάρυνση των λιανικών τιμών. Στην απεργία θα συμμετέχει η Ομοσπονδία Βενζινοπωλών Ελλάδος, η Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Βυτιοφόρων Μεταφορών Υγρών Καυσίμων Δημοσιάς Χρήσεως, η Ένωση Εμπόρων Υγρών Καυσίμων Νομού Αττικής και το Σωματείο Περιφερειακών Ιδιοκτητών Εγκαταστάσεων Βορείου Ελλάδος. Οπως τόνισε σε συνέντευξη Τύπου ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών Ελλάδος Δ.Μακρυβέλιος, η συνέχεια των κινητοποιήσεων θα αποφασιστεί από τη συντονιστική επιτροπή στις 31 Μαρτίου και στόχος είναι να αλλάξουν οι συσχετισμοί δυνάμεων στην αγορά. Για την απεργία έχει ενημερωθεί η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης από τις 3 Μαρτίου. Ο λόγος που γίνεται αυτή η απεργία, όπως τον ανέπτυξε ο κ. Μαρυβέλιος, είναι διότι «εξαντλήσαμε με καλή διάθεση κάθε προσπάθεια για την επίλυση των μεγάλων προβλημάτων στη λειτουργία της αγοράς πετρελαιοειδών, στηρίξαμε τις κυβερνητικές εξαγγελίες για την εξίσωση των ειδικών φόρων στα πετρέλαια, συμβάλαμε αποφασιστικά στη συγκράτηση των τελικών τιμών καταναλωτή την τελευταία διετία λόγω των υψηλών τιμών του αργού πετρελαίου, δυστυχώς όμως όλες οι προσπάθειες μας απέβησαν άκαρπες και η εικόνα της αγοράς παραμένει μη ανταγωνιστική για τον Έλληνα καταναλωτή». Ο πρόεδρος των βενζινοπωλών επανέλαβε τις απόψεις του κλάδου ότι το ελεγκτικό σύστημα είναι σαθρό. «Δεν νοείται να κυκλοφορεί στην αγορά ναυτιλιακό καύσιμο ή καύσιμο εξαγωγής και να μην έχουν εμπλακεί στην διαδικασία αυτή δημόσιοι υπάλληλοι» τόνισε. Οι εκπρόσωποι των τεσσάρων κλάδων επισήμαναν ότι η φοροδιαφυγή φτάνει στο 1,5 δισ. ευρώ το έτος, ότι δεν είναι κατά των ελέγχων αλλά των ελέγχων που περιλαμβάνουν όλο το εύρος της αγοράς, ώστε να μην φαίνεται πάντα ότι το πρόβλημα το δημιουργούν ορισμένοι κακοί πρατηριούχοι. Επίσης ανέφερε ότι η Επιτροπή Ανταγωνισμού λειτουργεί «υποκριτικά και δεν είναι πραγματικά ανεξάρτητη, όταν από τις έρευνες που διεξάγει, το μόνο που έχει καταφέρει είναι να εντοπίσει δυσλειτουργία της αγοράς μόνο στα πρατήρια του νομού Αρτας».
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr