Το 10% των εσόδων από την αξιοποίηση του Ελληνικού διεκδικούν με εξώδικό τους προς το ΤΑΙΠΕΔ οι δήμοι Κρωπίας, Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Παιανίας - Γλυκών Νερών, Ραφήνας - Πικερμίου και Σπάτων – Αρτέμιδας. Επικαλούνται το νόμο 2338/1995 βάσει του οποίου κυρώθηκε η σύμβαση παραχώρησης του αεροδρομίου Σπάτων και προβλέπει την απόδοση του 10% των εσόδων στους δήμους της Μεσογαίας.
Για το ζήτημα οι Δήμοι έχουν προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ) του οποίου αναμένεται η οριστική απόφαση.
Σε κάθε περίπτωση, ζητούν τα αντισταθμιστικά οφέλη από την αξιοποίηση να ληφθούν υπόψη κατά την τελική διαπραγμάτευση του Δημοσίου με τη LAMDA Development.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr