Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Από τους τραπεζίτες την συλλογική σύμβαση υπέγραψαν ο Γιάννης Πεχλιβανίδης, Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος , ο Σπύρος Φιλάρετος, Εντεταλμένος Σύμβουλος και Γενικός Διευθυντής της AlphaBank και ο Βύρων Μπαλλής, Αναπληρωτής Διευθύνων Σύμβουλος της Eurobank εκπροσωπώντας τράπεζες που αντιστοιχούν τουλάχιστον στο 70% των εργαζομένων στον κλάδο.
Σύμφωνα με την ΟΤΟΕ η υπογραφή αυτής της συλλογικής σύμβασης αποτελεί σημαντική επιτυχία, γιατί διασφαλίζεται ο θεσμός των Κλαδικών Σ.Σ.Ε. και οι κατακτήσεις του κλάδου των τραπεζοϋπαλλήλων, ενώ ταυτόχρονα χορηγούνται οικονομικές αυξήσεις στους εργαζόμενους, που υπερβαίνουν σε μεσοσταθμικό επίπεδο τα 150 Ευρώ. Παράλληλα ρυθμίζονται σημαντικά θέματα, που αφορούν στα ωράρια των ειδικών υπηρεσιών, που ήταν αρρύθμιστα επί σειρά ετών και σε πολλές περιπτώσεις σε βάρος των εργαζομένων, ενώ παρέχεται και η δυνατότητα λειτουργίας τα απογεύματα και τα Σάββατα ορισμένου μικρού αριθμού καταστημάτων, σε οικιοθελή βάση για τους εργαζόμενους και μετά από επιχειρησιακή συμφωνία των τραπεζών με τους Συλλόγους τους για τους όρους λειτουργίας αυτών των καταστημάτων.
Ακόμα αντιμετωπίζονται θετικά και άλλα θέματα, που αφορούν στη χορήγηση διαφόρων επιδομάτων, των στεγαστικών δανείων, διαφόρων λειτουργικών αναγκών της ΟΤΟΕ κλπ.
Η ΟΤΟΕ επισημαίνει, ότι η υπογραφή της κλαδικής σύμβασης, παίρνει ιδιαίτερα θετικές διαστάσεις για τον κλάδο των τραπεζοϋπαλλήλων, αν ληφθείυπόψη ότι το συνδικαλιστικό κίνημα στις τράπεζεςδέχτηκε διαδοχικές επιθέσεις από την Κυβέρνηση και τις Τράπεζες τα προηγούμενα χρόνια, που αφορούσαν στο Ασφαλιστικό, στο ωράριο και στην αμφισβήτηση της Κλαδικής Σ.Σ.Ε. στις αρχές του τρέχοντος έτους (2006).