Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Με εγκύκλιο που απέστειλε σήμερα σε όλες τις περιφερειακές υπηρεσίες τις καλεί να εντείνουν τους ελέγχους την συγκεκριμένη περίοδο στο πλαίσιο της αποφυγής ελληνοποίησης κρεάτων προέλευσης από Τρίτες χώρες.
Ειδικότερα, σύμφωνα με την ΥΠΕΕ :
-Σε κάθε αγοραπωλησία ζώντων ή σφαγμένων ζώων εκδίδεται τιμολόγιο, στο οποίο αναγράφεται υποχρεωτικά , μεταξύ άλλων στοιχείων, σύμφωνα με τον αγορανομικό κώδικα, και η χώρα προέλευσης των αμνοεριφίων.
-Τα αμνοερίφια που σφάζονται σε ελληνικά σφαγεία, όταν προέρχονται από τρίτες χώρες, ανεξάρτητα από το χρόνο παραμονής των ζώων στη χώρα μας, σφραγίζονται με χρώμα καστανό Ε155.
- Όλα τα προαναφερόμενα ζώντα ζώα κατά την εισαγωγή τους πρέπει να φέρουν σήμανση (σκουλαρίκι), το οποίο πιστοποιεί την υγειονομική τους κατάσταση και την προέλευσή τους.
-Τα προοριζόμενα για σφάγια ζώντα ζώα, είτε άμεσης σφαγής, είτε μετά την πάχυνση, οδηγούνται σε ιδιωτικά σφαγεία ή σε δημοτικά (αρμοδιότητας των τοπικών δήμων). Τα εν λόγω σφαγεία υποχρεώνονται σε τήρηση βιβλίου εισαρχόμενων ζώντων ζώων και εξερχομένων σφαγίων.
-Να γίνεται έλεγχος - διασταυρώσεις φορολογικών στοιχείων - με τα πιστοποιητικά διακίνησης των κτηνιατρικών υπηρεσιών και ταυτοποίησή τους με τα ζώντα ζώα ή τα σφάγια.
Τέλος, αναφέρεται ότι, όταν διαπιστώνονται παραβάσεις, είτε φορολογικές, είτε του αγορανομικού κώδικα, πρέπει να διαβιβάζονται στις αρμόδιες κτηνιατρικές υπηρεσίες και τις διευθύνσεις Εμπορίου - Καταναλωτή των νομαρχιακών αυτοδιοικήσεων όλα τα στοιχεία για την επιβολή των ποινικών και διοικητικών κυρώσεων.