Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η εβδομάδα βεβαίως αναμένεται να παραμείνει υποτονική, ενώ οι traders των παραγώγων δεν σκοπεύουν να προβούν σε μεγάλα ανοίγματα γνωρίζοντας πως η παραμικρή εξέλιξη μπορεί να ανατρέψει την τάση.
Για όσους παρακολουθούν την εικόνα του ΧΑ υπό το πρίσμα της τεχνικής ανάλυσης, αυτό που προκύπτει είναι μία αναποφασιστικότητα της αγοράς κατά τις τελευταίες συνεδριάσεις να τιμολογήσει τοΔείκτη έξω από τη ζώνη μεταξύ των 210-240 μονάδων, συντασσόμενη πλήρως με την αγορά ομολόγων όπου η απόδοση του GGGB10y (δεκαετές ομόλογο) παραμένει στη ζώνη μεταξύ του 10.70%-12.20% και θεωρείται βεβαίως εξαιρετικά υψηλή και καταδεικνύει ανασφάλεια από την πλευρά των επενδυτών.
Αποτέλεσμα είναι συμφώνα με τον Γ. Σπίρτο της Hellenicamerican ΑΧΕΠΕΥ, αφενός η πτώση της μεταβλητότητας ταυτόχρονα όμως με διπλή αδυναμία του Δείκτη να υπερβεί ακόμη και τον πρώτο στόχο που είχαμε θέσει στη ζώνη 235-239 μονάδων, όταν πραγματοποιήθηκε η ανοδική αντίδραση από τα χαμηλά των 214.10 μονάδων.
Αναλυτικότερα ο FTSE ASE 25 πραγματοποίησε μια πρώτη «επίσκεψη» στο τοπικό υψηλό και στις 238.24 μονάδες και σε μία δεύτερη στο χαμηλότερο τοπικό υψηλό στις 236.72 μονάδες.
Ωστόσο αντιμετώπισε ρευστοποιήσεις στα επίπεδα του πρώτου υψηλού των 238.24 μονάδων που οδήγησαν το Δείκτη σε διόρθωση κατά 61,8% του ανοδικού σκέλους (214.10-238.24 μονάδες) μέχρι ένα τοπικό χαμηλό στις 222.76 μονάδες από όπου ένα νέο ανοδικό κύμα προέκυψε μέχρι τις 236.72 μονάδες.
Η ταυτόχρονη πτώση του τζίρου κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας υποδηλώνει την πιθανή ανάπτυξη τριγωνικού σχηματισμού.
Αν αυτή η υπόθεση είναι αληθής τότε λογικά ο Δείκτης θα συνεχίσει για λίγο ακόμη να συσσωρεύει έχοντας ως άνω όριο πάλι τη ζώνη 235-239 μονάδων και κάτω όριο τη ζώνη 220-225 μονάδων, με αυξημένες πιθανότητες πτωτικής λύσης του σχηματισμού – συνέχειας της πτωτικής τάσης από τα υψηλά των 283 μονάδων (υψηλό 25.02.2015).
Κατά συνέπεια επαναπροσέγγιση του άνω ορίου πιθανόν να προσελκύσει ενδιαφέρον ανοίγματος short θέσεων με την προοπτική ανόδου της μεταβλητότητας μέσω διάσπασης του κάτω ορίου στις 220-225 μονάδες και μετά των 214 μονάδων (χαμηλό 19.03.2015), ανοίγοντας το δρόμο για το μεσοπρόθεσμο στόχο των 183-204 μονάδων, και πιθανής ολοκλήρωσης του πτωτικού από το υψηλό των 283 μονάδων.
Αν αντίθετα με τις τεχνικές ενδείξεις, οι αγοραστές καταφέρουν ανοδική διάσπαση της ζώνης των 235-239 μονάδων, τότε ο επόμενος στόχος των 245-250 μονάδων θα αποτελέσει το επόμενο και πιο κρίσιμο κριτήριο για την επόμενη μεγάλη κίνηση του Δείκτη, καθώς πέρασμα του Δείκτη πάνω από το τελευταίο αυτό επίπεδο θα μεταβάλει την δομή της κίνησης του Δείκτη από τα υψηλά των 283 μονάδων (υψηλό 25.02.2015) διαμορφώνοντας νέες τιμές στόχους.
Βεβαίως οι εξελίξεις στο μέτωπο των διαπραγματεύσεων μεταξύ Ελληνικής Κυβέρνησης και Εταίρων/Πιστωτών θα είναι καταλυτικές για την επιβεβαίωση ή όχι του πρωτεύοντος σεναρίου μας.