Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι επενδυτές αντιμετώπισαν με επιφυλακτικότητα τη συνεδρίαση με αποτέλεσμα ο τζίρος να περιοριστεί στα 76.199.559,00 ευρώ και τον γενικό Δείκτη να καταγράφει απώλειες -3,55%, κλείνοντας στις 742,48 μονάδες.
Υπό αυτές τις συνθήκες η αγορά της Αθήνας παραμένει σε μια εξαιρετικά ευμετάβλητη κατάσταση και όλα θα εξαρτηθούν από τις από δω και πέρα εξελίξεις, ωστόσο οι ενεργοί παίκτες φαίνεται να συνεχίζουν να κυνηγούν το γρήγορο κέρδος και στο ταμπλό του ΧΑ και σε αυτό του Χρηματιστηρίου Παραγώγων, όπου παρεμπιπτόντως εκκρεμεί το τριπλό κλείσιμο την ερχόμενη Παρασκευή.
Είναι χαρακτηριστικό πως στους κύκλους των traders των Futures οι ατάκες που ακούγονται πιο συχνά είναι το «buy on the dips» που σημαίνει αγορές στον πάτο της αγοράς και το «bottom fishers» ή αλλιώς οι ψαράδες του βυθού.
Και οι δυο καταδεικνύουν πως ναι μεν οι τιμές των Blue Chips βρίσκονται σε χαμηλά επίπεδα, όμως ταυτόχρονα και σύμφωνα με την άνοια που δίνουν οι διεθνείς διαχειριστές, το ρίσκο βρίσκεται σε οριακά επίπεδα και συνεπώς το παιχνίδι απευθύνεται σε έμπειρους επενδυτές.
Σε τεχνικό επίπεδο, κατά τον Γ. Σπίρτο της Hellenic American Securities στην ζώνη μεταξύ των 245 και 223 μονάδων απορροφήθηκαν – τουλάχιστον για την ώρα – οι πιέσεις των πωλητών, οι οποίοι φαίνεται να αποκόμισαν κάποια κέρδη μέχρι το χαμηλό των 218 περίπου μονάδων, ενώ το κλείσιμο short θέσεων οδήγησε το Δείκτη σε ανοδική αντίδραση μέχρι το χθεσινό υψηλό των 232,50 μονάδων.
What’s next?
Δύο πιθανά σενάρια φαίνονται να διαμορφώνονται ως πιο πιθανά. Και τα δύο δείχνουν βραχυπρόθεσμες αγορές στα χαμηλά (buy on the dips) και αρχικό στόχο το επίπεδο των 235/239 μονάδων.
Σύμφωνα με το πρώτο σενάριο και λόγω της δομής ανόδου από το χαμηλό των 217,92 μονάδων, ενδείκνυνται αγορές στη ζώνη 220-225, όμως προϋπόθεση για το συγκεκριμένο σενάριο αποτελεί η μη παραβίαση του πρόσφατου τοπικού χαμηλού των 217,92 μονάδων.
Αν η συνθήκη αποδειχθεί αληθής τότε κριτήριο για τη συνέχεια της ανοδικής κίνησης του Δείκτη θα αποτελέσει το επίπεδο των 239,38 μονάδων.
Επιτυχημένη ανοδική διάσπαση του συγκεκριμένου επιπέδου θα ανοίξει το δρόμο για τα επίπεδα των 265 και 275 περίπου μονάδων, ενώ αδυναμία επιτυχημένης διάσπασης θα οδηγήσει σε αποκομιδή κερδών σε long θέσεις.
Σύμφωνα με το δεύτερο σενάριο ο Δείκτης ενδέχεται να κινηθεί κάτω από το πρόσφατο χαμηλό με πιθανότερο στόχο τη ζώνη γύρω από τις 212 μονάδες. Το συγκεκριμένο επίπεδο – αν επιβεβαιωθεί – λογικά θα προσελκύσει το ενδιαφέρον για αγορές τόσο για κλείσιμο short θέσεων όσο και πιθανότατα για βραχυπρόθεσμες τοποθετήσεις από κυνηγούς ευκαιριών (bottom fishers).
Θα υπενθυμίσουμε τη λήξη της σειράς Μαρτίου την ερχόμενη Παρασκευή 20.03.2015 (triple witching day) σε ΣΜΕ (futures) και Δικαιώματα (options) επί Δεικτών και μετοχών παγκοσμίως – εκτός Γαλλίας.
A.T.