Σε αύξηση των δημοτικών τελών κατά 25,91% σε σχέση με το 2004 έχουν προχωρήσει οι δήμοι της Αθήνας. Αυτό είναι το βασικό συμπέρασμα ανάλυσης που πραγματοποίησε το Ελληνικό Κέντρο Καταναλωτών.
Σύμφωνα με τα σχετικά στοιχεία, οι μεγαλύτερες αυξήσεις έχουν επιβληθεί στους εξής δήμους: Μαρούσι, Νέα Φιλαδέλφεια, Πετρούπολη, Νέα Ιωνία και Νέα Σμύρνη. Όπως επισημαίνει το Κέντρο Καταναλωτών, μια οικία στο Μαρούσι 100 τετραγωνικών μέτρων το 2004 πλήρωνε δημοτικά τέλη 220 ευρώ το χρόνο και φέτος πληρώνει 277 ευρώ. Εξάλλου, οι δήμοι που χρησιμοποιούν τους υψηλότερους συντελεστές για τον υπολογισμό των τελών είναι το Μαρούσι, ο Παπάγου, η Εκάλη, το Ψυχικό, τα Μελίσσια, ο Πειραιάς και η Βουλιαγμένη.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr