Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Παρά το αρνητικό κλίμα που επικρατεί στηνχρηματιστηριακή αγορά, ο Γιάννης Παπαθανασίου φέρεται να εκτιμά ότι η διάθεση του 25% των μετοχών του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων θα αποτελέσει συμφέρουσα λύσηγια τα κρατικά ταμεία.
Αλλαγή πολιτικής υπάρχει στην κυβέρνηση και σε επίπεδο φορολογίας. Σύμφωνα με ανώτερες πηγές πληροφόρησης, ο Πρωθυπουργός στο υπουργικό Συμβούλιο για την οικονομία την περασμένη Τετάρτηαπέρριψε κάθε πρόταση για αύξηση συντελεστώνΦΠΑ η επιβολής κεφαλικού φόρου στους έχοντες εισοδήματα άνω των 50.000 ευρώ ετησίως.
Στο πλαίσιο αυτό το οικονομικό επιτελείο εξετάζει τα αναγκαία για τον κρατικό προϋπολογισμό έσοδα να έρθουν μέσα από την κατανάλωση.
Η επιβολή ειδικού φόρου κατανάλωσης στο εισαγόμενο κρασί ( σ.σ. σήμερα απαλλάσσεται) θεωρούν στο κτίριο της πλατείας Συντάγματος ότιείναι ένας πρώτος τάξεως φόρος που δεν θίγει το κοινωνικό πρόσωπο της κυβέρνησης.
Και όχι μόνο αυτό. Αποτελεί τον καλύτερο αντικαταστάτη των εσόδων που χάνονται από την επαναφορά του αφορολογήτου των 10.500 στους μικρομεσαίους (600 εκατ. ευρώ).
Εκτός από την φορολόγηση του εισαγόμενου οίνου, η κυβέρνηση σκέφτεται ακόμη να βγάλει στο «σφυρί» τις καταπατημένες εκτάσεις του δημοσίου. Πρόκειται για γνωστό σχέδιο νόμου που ετοίμασε ο πρώην υφυπουργός Οικονομικών Π. Δούκας και το οποίο δίνει την δυνατότητα εξαγοράς τωνκαταπατημένων εκτάσεων από τους σημερινούς κατόχους.
Στο υπουργείο Οικονομικών εκτιμούν ότι η παραχώρηση των τίτλων κυριότητας στους ιδιώτες που κατέχουν αυθαίρετα δημόσιες εκτάσεις θα αποφέρει επιπλέον έσοδα περίπου 700 εκατ. ευρώ στα ταμεία του Δημοσίου.
Παράλληλα, το υπουργείο Οικονομικών θα εντείνει τις διασταυρώσεις στο μέτωπο του ΕΤΑΚ, καθώς αρκετές Μητροπόλεις όχι μόνο δεν υπέβαλλαν τις σχετικές δηλώσεις όπως όφειλαν κανονικά, αλλά βρέθηκαν και με διπλά ΑΦΜ στην κατοχής τους...
Αναλυτικότερα, τα σχέδια της κυβέρνησης στο μέτωπο της οικονομίας εστιάζονται στα εξής:
Αποκρατικοποιήσεις: Τράπεζες και δίκτυα φυσικού αερίου θα απολέσουν την εμπροσθοφυλακή του φετινού προγράμματος των αποκρατικοποιήσεων. Αντιθέτως,
εγκαταλείπονται τα σχέδια εφαρμογής του sale & lease back (πώληση και επαναμίσθωση) μέρους που αναπτύχθηκαν για τα εμπορικά ακίνητα του Δημοσίου. Κατά τις πληροφορίες, το οικονομικό επιτελείο προωθεί την εισαγωγή του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων στο Ελληνικό Χρηματιστήριο (ΤΠΔ), με τη διάθεση του 25% των μετοχών της επιχείρησης.
Στην ατζέντα των αποκρατικοποιήσεων περιλαμβάνεται ακόμη η διάθεση ενός νέου πακέτου μετοχών του ΟΤΕ ( αν και το πάνω χέρι για τηναγορά του 5% των μετοχών του
Οργανισμού έχουν οι Γερμανοί) και η προκήρυξη του διαγωνισμού για τις τρεις νέες ΕΠΑ σε Ανατολική Μακεδονία Θράκη, Κεντρική Μακεδονία και Στερεά. Ο διαγωνισμός θα αφορά στην αποκλειστική εκμετάλλευση των συγκεκριμένων περιοχών κατά το πρότυπο των διαγωνισμών που έγιναν για τις τρεις υφιστάμενες ΕΠΑ, σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Θεσσαλία.Στις νέες ΕΠΑ θα συμμετέχει με ποσοστό 51% η ΔΕΠΑ και με 49% ο ιδιώτης επενδυτής.
Φόροι: «Ανακρούει πρύμναν» η κυβέρνηση στο μέτωπο της φορολογικής πολιτικής. Αφήνει πίσω τις εισηγήσεις περί επιβολής κεφαλικού φόρου στους έχοντες εισοδήματα άνω των 50.000 ευρώ ετησίως ή αύξησης των συντελεστών του ΦΠΑ. Και εξετάζει την επιβολή ειδικού φόρου κατανάλωσης (ΕΦΚ) στα εισαγόμενα κρασιά.Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, τα τελευταία χρόνια οι Έλληνες καταναλωτές, έχουνστρέψει την πλάτη τους στα ελληνικά κρασιά προτιμώντας προϊόντα από την Aυστραλία, τη Xιλή, την Aργεντινή, τη Nότια Aφρική και τη Nέα Zηλανδία. H δυναμική είσοδος των εισαγόμενων κρασιών στην ελληνικά επιβεβαιώνεται και από τους αριθμούς. Το 2008 οι εισαγωγές οίνου έφθασαν τα 200.000 εκατόλιτρα με την αξία να φθάνει τα 34 εκατ. ευρώ έναντι 140.000 εκατόλιτρα πού ήταν το 2005. Τις μεγαλύτερες πωλήσεις το περασμένο έτος, άνω του 15%, εμφάνισαν τα κρασιά από τη Χιλή, την Αργεντινή. Οι χαμηλότερες τιμές των τελευταίων, που σε μέσα επίπεδα δεν ξεπερνούν τα 3 με 4 ευρώ, τους έχει δώσει το προβάδισμα σε σύγκριση με τα ελληνικά κρασιά,