Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Την ίδια στιγμή, η Μέση Τιμή Δωματίου (ADR) Α΄ Τριμήνου 2024 διατηρήθηκε περίπου σε ίδια επίπεδα με πέρυσι, σημειώνοντας αύξηση της τάξης του 3,9%, καθώς δεν ξεπέρασε τα 98,47 ευρώ έναντι 94,75 ευρώ του Α΄ τριμήνου του 2023, ενώ το Έσοδο ανά Διαθέσιμο Δωμάτιο (RevPar) σημείωσε μια βασική αύξηση της τάξης του 10%, φτάνοντας τα 62,48 ευρώ, έναντι 56,79 ευρώ του Α΄ τριμήνου του 2023, επισημαίνει η Ένωση Ξενοδόχων Αθηνών- Αττικής & Αργοσαρωνικού.
Όπως συμπληρώνει η ΕΞΑΑΑ, ο δε Μάρτιος 2024 σε ότι αφορά στην μέση πληρότητα δεν διέφερε ιδιαίτερα από τον Μάρτιο του 2023: Η αύξηση μέσης πληρότητας που σημειώθηκε έναντι του Μαρτίου 2023 ήταν της τάξης του 1,5%, δηλαδή έφτασε στο 71,5% έναντι 70,4% του περσινού Μαρτίου. Η μέση τιμή (ADR) Μαρτίου 2024 σημείωσε αύξηση της τάξης του 7,4% καθώς τον Μάρτιο 2024 έφτασε τα 107,86 ευρώ από 100,43 ευρώ του Μαρτίου 2023, ενώ το Έσοδο ανά Διαθέσιμο Δωμάτιο (RevPar) τον Μάρτιο 2024 σημείωσε αύξηση 9%, φτάνοντας στα 77,08 ευρώ τον Μάρτιο του 2024 - έναντι 70,72 ευρώ του Μαρτίου 2023.
«Με βάση αυτή την εικόνα βαδίζουμε στο 2024, εκτιμώντας πως -πάντοτε εκτός απροόπτου- τείνει να εξελιχθεί καλά, αν και ειδικά για τα ξενοδοχεία σε Αθήνα - Αττική οι επιδόσεις και οι τιμές της Αθήνας θα μπορούσαν να εξελίσσονται ακόμη καλύτερα – σε όλα τα μεγέθη που εξετάζονται», σημειώνει.
Συμπληρώνει ότι, «με την ευκαιρία θα θέλαμε να σταθούμε και σε ορισμένα επιπλέον στοιχεία που σχετίζονται με την δυναμικότητα σε κλίνες και την απόδοση των αθηναϊκών ξενοδοχείων, τόσο προς ενημέρωση όλων, όσο και προς απάντηση όσων έχουν την τάση είτε να υπερ-πολλαπλασιάζουν τα έσοδα των ξενοδοχείων, είτε να υποβαθμίζουν τα χρόνια προβλήματα που ‘ροκανίζουν’ τις βέλτιστες επιδόσεις του προορισμού - και τις τιμές των ξενοδοχείων της Αθήνας έναντι των ανταγωνιστών της:
Και κατά πόσον τα “τόσα πολλά ξενοδοχεία” που εμφανίζονται στο δρόμο μας είναι όντως ξενοδοχεία; Μήπως ήρθε η ώρα να αναζητήσουμε αλλού και τις κλίνες και τις αιτίες και τους επιπλέον φόρους και τέλη κάθε είδους;
Η ‘Μελέτη Φέρουσας Ικανότητας’ του προορισμού ΕΞΑΑΑ/ΙΤΕΠ (2022) αποδεικνύει το έμπρακτο και ουσιαστικό ενδιαφέρον μας για το θέμα. Χτυπήσαμε εγκαίρως ‘καμπανάκι κινδύνου’ για τον προορισμό και επισημάναμε πως η Αθήνα οφείλει το ταχύτερο δυνατό να ‘χαρτογραφήσει’ πλήρως την προσφορά και την ζήτησή της -και ως προς την ποσότητα και ως προς την ποιότητα, να θέσει στρατηγικούς στόχους και να καταπολεμήσει σειρά από χρόνια προβλήματα, αδυναμίες και παθογένειες.
«Κατανοούμε απολύτως την επιθυμία, την ανάγκη αλλά και την προσπάθεια τόσο του Δήμου Αθηναίων, όπως και του κράτους γενικότερα, να βελτιωθούν τα έσοδά τους από τον Τουρισμό. Αλλά αυτό θα γίνεται μόνο ‘εισπρακτικά’; Αυξάνοντας διαρκώς φόρους, δημοτικά τέλη και καταβολές κάθε είδους - ειδικά και μόνο των ξενοδοχείων; Τα ξενοδοχεία πληρώνουν καθημερινά αυξημένα επενδυτικά και λειτουργικά κόστη και φυσικά καταθέτουν στους προορισμούς και δημοτικά τέλη, όπως και δημοτικό φόρο μέσω των λογαριασμών ρεύματος / βάση των δηλωμένων τετραγωνικών κ.ά., στα οποία έχουμε ήδη αναφερθεί.
Στην ΕΞΑΑΑ πιστεύουμε πως τα έσοδα από τον Τουρισμό -κάτι που αποτελεί κοινό τόπο για όλους μας- αυξάνονται μόνο ακολουθώντας μια μακροπρόθεσμη και στοχευμένη στρατηγική περαιτέρω ανάπτυξης (όχι μόνο αριθμητική αλλά κυρίως ποιοτική) και υιοθετώντας ένα υγιές πλαίσιο συνύπαρξης και δίκαιης συμμετοχής όλων των επιχειρήσεων, και όλων των επαγγελματιών του Τουρισμού όχι μόνο σε φόρους και τέλη αλλά και στις αποφάσεις για το μέλλον του προορισμού, χωρίς στεγανά, και με ‘πυξίδα’ τα αντικειμενικά δεδομένα και την επιστημονική έρευνα», καταλήγει.