Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Κατά τον πρώτο χρόνο του ΣΤΟΤ, υλοποιήθηκαν με επιτυχία 6 διοργανώσεις στα εξής μέρη: Αργοσαρωνικό-Πόρο, Β. Σποράδες-Σκιάθο, Χίο, Όλυμπο, Χαλκιδική (Ιερισσό & Ποτίδαια) και Ναύπλιο. Κάθε ΣΤΟΤ συντονίστηκε από τον εκάστοτε τοπικό εκπρόσωπο (Local Ambassador), ο οποίος αποτέλεσε τον Project Manager της εκδήλωσης σε κάθε στάδιό της, σε συνεργασία με την εθνική ομάδα διοργάνωσης και ο οποίος πλαισιωνόταν από την τοπική οργανωτική ομάδα, της οποίας ηγούνταν. Για την εύρυθμη υλοποίησή της εκδήλωσης, ήταν καταλυτική η πολύ σημαντική υποστήριξη από εθελοντές της περιοχής κατά τις μέρες διεξαγωγής της, τον συντονισμό των οποίων είχε αναλάβει ο Local Ambassador και ο συνολικός τους αριθμός ανήλθε σε 82.
Με τη συμμετοχή 29 εξειδικευμένων εισηγητών του κλάδου του τουρισμού, της τεχνολογίας, του επισιτισμού και της εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκαν 46 εισηγήσεις και 8 μοναδικά εργαστήρια πάνω σε μία πληθώρα θεματολογιών, οι οποίες προέκυψαν διερευνώντας τις ανάγκες της κάθε περιοχής σε συνεργασία με τον εκάστοτε Local Ambassador.
Ο συνολικός αριθμός των συμμετεχόντων ξεπέρασε τους 1400, εκ των οποίων το 72% συμμετείχε στις απολογιστικές αξιολογήσεις του εκάστοτε ΣΤΟΤ.
Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης ήταν τα εξής: