Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Καλό θα είναι τις διαφαινόμενες αυτές θετικές τάσεις να μην γίνονται προσπάθειες να αποδομούνται, υπερτονίζοντας μερικές και στιγμιαίες αρνητικές του εκφάνσεις για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τον τουρισμό και το γενικότερο όφελος που παρέχει η εξέλιξή του στην οικονομία και την κοινωνίας μας. Ή είμαστε εταίροι στην κοινή προσπάθεια ή θα πρέπει να ξαναδούμε το ρόλο μας από την αρχή» τόνισε.
Αφού εκφράστηκε με αισιοδοξία για την πορεία του τουριστικού ρεύματος φέτος παραδέχτηκε ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι η εποχικότητα και η μείωση της κατά κεφαλή δαπάνης.
Επίσης περιέγραψε το σχέδιο της κυβέρνησης για τον κλάδο:
«Η στρατηγική και συνακόλουθα η πολιτική μας, θα κινηθεί γύρω από τα ακόλουθα σημεία και ενέργειες - ενέργειες που δεν θα είναι ad hoc περιστασιακές - αλλά θα προσπαθήσουμε να έχουν θεσμικό και διατηρήσιμο χαρακτήρα.
Πρώτα απ' όλα άμεση ανάγκη για μας είναι η συγκρότηση και η λειτουργία του όλου συστήματος των Δορυφόρων Λογαριασμών Τουρισμού, που τόσα εκατομμύρια ΕΥΡΩ έχουν δαπανηθεί μέχρι σήμερα χωρίς αποτέλεσμα.
Χωρίς τέτοια πληροφόρηση, καμία τουριστική πολιτική δεν μπορεί να εφαρμοστεί αξιόπιστα, ως προς τους στόχους που αυτή θέτει για τον εαυτό της. Ένα σύστημα, λοιπόν, Δορυφόρων Λογαριασμών Τουρισμού, το οποίο απουσιάζει στην Ελλάδα, με σοβαρότατο έλλειμμα πληροφόρησης, τόσο επί των εθνικοοικονομικών, όσο και κυρίως επί των περιφερειακών επιπτώσεων του τουρισμού, που τόσο διαφορετικές κρίνεται να είναι από περιφέρεια σε περιφέρεια.
Έχουμε την εποχικότητα που σε ορισμένες περιφέρειες είναι πάρα πολύ οξυμένη (όπως στην περιφέρεια της Κρήτης και των Ιονίων).
Η ενεργοποίηση των Δορυφόρων Λογαριασμών Τουρισμού, θα επιτρέψει και την αντίστοιχη ενεργοποίηση του εν υπνώσει τελούντος Παρατηρητήριου Τουρισμού. Εμείς θα το ενεργοποιήσουμε και η ενεργοποίηση του είναι πολύ δύσκολο έργο. Θα ξέρετε, ασφαλώς ότι η ενεργοποίηση δορυφόρων λογαριασμών στις άλλες χώρες είναι ένα από τα βασικότερα εργαλεία, όχι μόνο για τον τουρισμό τον ίδιο, αλλά για τη γενικότερη οικονομική πολιτική. Πολύ περισσότερο σε χώρες …..όπως εμείς, ο τουρισμός παίζει τόσο βαρύνοντα ρόλο για την οικονομία πια.
Δεύτερον, την θεσμικά σταθερά ανάπτυξη συνεργιών και συνεργασιών με τις κεντρικές, περιφερειακές και τοπικές αρχές, για την αντιμετώπιση της εποχικότητας σε όλα τα επίπεδα και τις επιμέρους πολιτικές, δηλαδή αυτού του είδους τα ειδικά τοπικά σύμφωνα εποχικότητας, που έχουν με επιτυχία εφαρμοστεί ήδη σε άλλες χώρες.
Τρίτον, την εκ του μηδενός σχεδόν ανασυγκρότηση, την ανάπτυξη και τον εκσυγχρονισμό της δημόσιας τουριστικής εκπαίδευσης, η οποία αυτήν την στιγμή έχει τεράστια προβλήματα και ελλείμματα.
Τέλος, χρειάζεται να έχουμε ενεργή συμμετοχή στην διαμόρφωση των επιμέρους γενικότερων πολιτικών του κράτους, που επηρεάζουν τη τουριστική ανάπτυξη και δημιουργούν το περίφημο πρόβλημα των συναρμοδιοτήτων, που ταλανίζει – δεκαετίες τώρα – τον ελληνικό τουρισμό. Για το σκοπό αυτό θα δημιουργήσουμε σταθερές δεσμικές διασυνδέσεις με τις επιμέρους συναρμόδιες αρχές.
Αναλυτικότερα, οι Στρατηγικοί Στόχοι Τουρισμού είναι:
Αναβάθμιση της Διοικητικής Ικανότητας του Υπουργείου Τουρισμού:
Έτοιμο το νέο ΕΣΠΑ το Β εξάμηνο 2015
Παράλληλα τόνισε ότι το νέο ΕΣΠΑ θα είναι έτοιμο να ξεκινήσει το Β εξάμηνο του 2015 αφού ήδη έχει ολοκληρωθεί η απαραίτητη διοικητική διαδικασία.
Σε σχέση με τον προηγούμενο αναπτυξιακό νόμο σημείωσε ότι γίνεται προσπάθεια να ξεπεραστούν τα προβλήματα λόγω των γνωστών διαχειριστικών προβλημάτων.
Παράλληλα έθεσε ως προτεραιότητα τη σύνταξη του νέου αναπτυξιακού νόμου καθώς η χώρα αυτήν την ώρα δε διαθέτει σχετικό πλαίσιο από το Περασμένο Δεκέμβριο. Πρώτος στόχος είναι να αντιμετωπιστεί στο νέο νόμο το πρόβλημα της υπερδέσμευσης.
Όπως τόνισε με τον παλιό νόμο έχουν κατατεθεί επενδύσεις 5 δισεκ αλλά η δέσμευση κονδυλίων από τον προϋπολογισμό ήταν στο 1,2 δισεκ περίπου. Από αυτές το 70% είναι τουριστικές.