Η Starwood Hotels & Resorts Worldwide κέρδισε το διαγωνισμό για τη διαχείριση του ξενοδοχειακού συγκροτήματος Αστήρ Παλάς στη Βουλιαγμένη. Η εταιρεία θα αναλάβει επίσημα τη διαχείριση του συγκροτήματος την 1η Ιουλίου 2006.
Σε σχετική ανακοίνωση αναφέρεται ότι από την ημερομηνία αυτή, το ξενοδοχείο Αρίων και τα παρακείμενα μπανγκαλόους θα μετονομασθούν σε Arion Hotel and Villas, a Luxury Collection Resort, ενώ το ξενοδοχείο Ναυσικά θα μετονομασθεί σε The Westin Nafsika Hotel. Οπως σημειώνεται το επιχειρησιακό σχέδιο της Starwood, βασίζεται στη στρατηγική των πολλαπλών διακριτικών τίτλων (multi-branding), στοχεύοντας στην αναβάθμιση της Αστήρ Παλάς και του τουρισμού της Αττικής. Η στρατηγική αυτή αποβλέπει στην προσέλκυση κοινού υψηλού επιπέδου καλύπτοντας ευρύ φάσμα ηλικιών. H στρατηγική multi-branding της Starwood, σε συνδυασμό με την προσθήκη του Bliss spa και ενός σημαντικού συνεδριακού κέντρου, αναμένεται να επιμηκύνει τον χρόνο λειτουργίας και να βελτιώσει την πληρότητα, έτσι ώστε τελικά η περίοδος λειτουργίας για όλα τα ξενοδοχεία να καλύπτει όλο το χρόνο. Η ανακαίνιση των bungalows θα ολοκληρωθεί κατά τη διάρκεια της χαμηλής τουριστικής περιόδου. Δεν προβλέπεται η μετατροπή της εξωτερικής δομής των κτιρίων, αλλά η ολοκληρωτική εσωτερική ανακαίνιση και γενική αναβάθμιση σύμφωνα με τα πρότυπα του Luxury Collection. Τα σχέδια προβλέπουν να δημιουργηθούν και ιδιωτικές πισίνες, εφόσον ληφθούν οι απαραίτητες εγκρίσεις και άδειες. Το ξενοδοχείο Αφροδίτη θα συνεχίσει να λειτουργεί με την σημερινή του επωνυμία έως τα τέλη Οκτωβρίου 2006 περίπου, οπότε και θα αρχίσει εκτεταμένη ανακαίνιση του, ώστε να μετατραπεί σε W Hotel σε συνδυασμό με το διάσημο Bliss spa. Παράλληλα, θα εξετασθεί η δυνατότητα λειτουργίας σύγχρονου συνεδριακού κέντρου, το οποίο θα ενισχύσει το ρόλο του Αστέρα στο χώρο του συνεδριακού τουρισμού στη ΝΑ Μεσόγειο. Σύμφωνα με την ανακοίνωση που εξεδόθη, η Starwood επέλεξε την Αθήνα ως μία από τις πρώτες ευρωπαϊκές πόλεις για την εισαγωγή του W Hotel, γεγονός που αποδεικνύει ότι η Αθήνα θεωρείται πλέον ως μία από τις πιο σύγχρονες πόλεις και ξενοδοχειακές αγορές στον κόσμο. Ο πρόεδρος της Εθνικής Τράπεζας, κ. Τ. Αράπογλου, δήλωσε σχετικά ότι η άφιξη της Starwood θα συνοδευτεί από «μεγάλη επένδυση στο έμψυχο δυναμικό τού Αστέρα, με συνεχή και εκτενή εκπαίδευση του προσωπικού του. Είναι μία κίνηση που θα αποδειχθεί ωφέλιμη τόσο για τον Αστέρα, όσο και για την τουριστική ανάπτυξη της Ελλάδος συνολικά». Επισημαίνεται ότι η Starwood ήδη διαχειρίζεται τέσσερα ξενοδοχεία στην Ελλάδα υπό το διακριτικό τίτλο του Luxury Collection: το ξενοδοχείο Μεγάλη Βρεττανία στην Αθήνα, το Vedema Resort στη Σαντορίνη, το Αγία Μαρίνα Resort & Villas στη Μύκονο και το Blue Palace Resort & Spa στην Ελούντα της Κρήτης. Η Starwood Hotels & Resorts Worldwide, Inc είναι μία από τις μεγαλύτερες ξενοδοχειακές εταιρείες στο κόσμο με περίπου 850 ξενοδοχεία σε περισσότερες από 95 χώρες και 145.000 εργαζομένους στα ιδιόκτητα και υπό διαχείριση ξενοδοχεία της. Η αμοιβή της για τον Αστέρα περιλαμβάνει αμοιβή για τη χρήση των διακριτικών τίτλων, η οποία υπολογίζεται επί του κύκλου εργασιών του ξενοδοχείου και αμοιβή υψηλής απόδοσης που υπολογίζεται επί του καθαρού λειτουργικού αποτελέσματος του ξενοδοχείου. Η αμοιβή υψηλής απόδοσης συναρτάται και καταβάλλεται με την προϋπόθεση της επίτευξης συγκεκριμένων στόχων αποδοτικότητας. Σημειώνεται ότι η δημόσια παραλία θα συνεχίσει υπό τη διαχείριση της Αστήρ Παλάς.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr