Βελτίωση μεγεθών, τόσο σε επίπεδο ομίλου όσο και σε επίπεδο μητρικής, πέτυχε η εταιρεία Βαρβέρης Moda Bagno στο α΄ εξάμηνο του 2005.
Αναλυτικότερα, τα EBITDA αναφορικά με την εταιρεία και τον όμιλο ανήλθαν σε 1,3 εκατ. ευρώ και 1,45 εκατ. ευρώ αντίστοιχα, έναντι 0,84 εκατ. και 0,69 εκατ. ευρώ την αντίστοιχη περίοδο του 2004. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρείας, η μεταβολή οφείλεται κυρίως στην αποτελεσματικότητα των πολιτικών μείωσης των εξόδων, των λειτουργιών διάθεσης και διοίκησης, καθώς και στην μείωση του ρυθμού αύξησης των χρηματοοικονομικών εξόδων. Η μείωση των εξόδων (διάθεσης 7,8%, διοίκησης 9%) θα διατηρηθεί και για το δεύτερο εξάμηνο του 2005, με προοπτική για σημαντικότερη σχετική και απόλυτη μείωση και των χρηματοοικονομικών εξόδων, λόγω κυρίως της μείωσης του κόστους αλλά και του ύψους των δανειακών κεφαλαίων. Στο ίδιο διάστημα η μητρική εταιρεία βελτίωσε τις πωλήσεις της στις κύριες αγορές όπου δραστηριοποιείται. Σε ετήσια βάση η διοίκηση προβλέπει ότι το ποσοστό αύξησης θα υπερβεί το 6% με βάση την μέχρι σήμερα δυναμική των πωλήσεων. Η εταιρεία έχει προγραμματίσει την αναδιάρθρωση των δανειακών κεφαλαίων, καθώς επίσης έχει ολοκληρώσει το σχεδιασμό για το έργο αναδιοργάνωσης των λειτουργιών και υποδομών της. Μεταξύ των άμεσων στόχων της είναι η μεταστροφή σε κερδοφορία των μη αποδοτικών σημείων πώλησης όσο και η περαιτέρω διεύρυνση σε επιλεγμένες γεωγραφικές αγορές και τομείς που θα ενισχύσουν της παράλληλες πωλήσεις.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr