Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι δύο εταιρείες λειτουργούν 2 θαλάσσια πάρκα δυναμικότητας 1.500 τόνων, που βρίσκονται στην θέση Θηνιό Αιαντίου του Δήμου Σαλαμίνας. Αμέσως δε μετά την μετατροπή της ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΕΠΕ σε Ανώνυμη εταιρία θα συγχωνευθούν σε μία εταιρία.
Μετά την πρόσφατη εξαγορά της ΖΩΟΝΟΜΗ ΑΒΕΕ που δραστηριοποιείται στην παραγωγή ιχθυοτροφών που έγινε στην κατεύθυνση της πλήρους καθετοποίησης του, ο Όμιλος ΔΙΑΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΑΒΕΕ, με την εξαγορά των ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΕΠΕ & ΠΕΛΑΓΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΑΕ, προσθέτει στο δυναμικό του δύο μονάδες παραγωγικής δυναμικότητας 1.500 τόνων με προοπτική ανάπτυξης στους 2.500 τόνους.
Ειδικότερα η εταιρεία αποφάσισε τα εξής:
1. Yπογραφή προσυμφώνου εξαγοράς ποσοστού 53,33% των εταιρικών μεριδίων της εταιρίας "ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΕΠΕ" από τους εταίρους Θεοχάρη Ανδριανό & Μαρία Ανδριανού.
Η οριστική υπογραφή της ανωτέρω συμφωνίας αναμένεται να πραγματοποιηθεί αμέσως μόλις ολοκληρωθεί η μετατροπή της εταιρίας ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΕΠΕ σε ανώνυμη εταιρία.
Το τίμημα εξαγοράς ανέρχεται στο ποσό των 1.645.572,22 ευρώ από το οποίο ποσό 1.345.572,22 ευρώ θα κατατεθεί στο ταμείο της εταιρίας προς εξόφληση ισόποσης υποχρέωσης των παραπάνω εταίρων προς αυτή. Το ποσό της εξαγοράς θα χρηματοδοτηθεί από ίδια κεφάλαια.
2. Την υπογραφή σύμβασης εξαγοράς ποσοστού 100% του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας ΠΕΛΑΓΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΑΕ από τους μετόχους της, Ευάγγελο Γιώτη, Θεοφάνη Ανδριανό και Χρήστου Γκογκορώση.
Το τίμημα εξαγοράς ανέρχεται στο ποσό των 2.105.263,16 ευρώ και θα καταβληθεί από ίδια κεφάλαια μέχρι τον Δεκέμβριο του 2007. Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΕΛΑΓΟΣ ΙΧΘΥΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ ΑΕ πριν την εξαγορά ήταν:
1. Θεοφάνης Ανδριανός, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος
2. Δημήτριος Ανδριανός, Αντιπρόεδρος Και Αναπληρωτής Διευθ. Σύμβουλος
3. Γιώτης Κωνσταντίνος, Γραμματέας
Μετά την εξαγορά το διοικητικό Συμβούλιο έχει ως εξής:
1. Στέλιος Πιτάκας, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος.
2. Ιωακείμ Τσουκαλάς, Μέλος.
3. Στέφανος Μανέλλης, Μέλος.
4. Θεοφάνης Ανδριανός, Μέλος.
5. Αθανάσιος Μαντζούκας, Μέλος.
Για το 2007 και με την υπάρχουσα επιχειρηματική και παραγωγική δραστηριότητα οι εκτιμήσεις της Διοίκησης είναι ότι θα υπάρξει σημαντική βελτίωση σε όλα τα μεγέθη του Ομίλου.
Ειδικότερα, ο κύκλος εργασιών αναμένεται να διαμορφωθεί στα 60 εκ. ευρώ, τα κέρδη προ φόρων τόκων και αποσβέσεων (ΕBITDA) αναμένεται να εκτιναχθούν στα 14,1 εκ. ευρώ, τα κέρδη πρό φόρων στα 9,2 εκ ευρώ, ενώ τα κέρδη μετά από Φόρους και Δικαιώματα Μειοψηφίας στα 6,5 εκ. ευρώ.