Σε αύξηση της τιμής στόχου για τη μετοχή της Motor Oil προχωρά με σημερινή της έκθεση η UBS. Συγκεκριμένα, ο οίκος θέτει τον πήχη στα 26 ευρώ, από 24,6 ευρώ προηγουμένως και επαναλαμβάνει τη σύσταση αγοράς, τονίζοντας, για μία ακόμα φορά, ότι προτιμά τη Motor Oil έναντι των ΕΛΠΕ.
Όπως αναφέρεται στην έκθεση, με ελκυστική μερισματική απόδοση η οποία για το 2006 υπολογίζεται στο 5,4% (έναντι 2,2% της ελληνικής αγοράς) αλλά και με την προοπτική των περαιτέρω επενδύσεων στο μέλλον, η Motor Oil δικαιούται premium έναντι των
ΕΛΠΕ. Ανάμεσα στα πλεονεκτήματα της Motor Oil, οι αναλυτές αναφέρουν την εξασφάλιση ελκυστικών περιθωρίων κέρδους, από τη νέα μονάδα υδρογονοπυρόλησης (hydrocracker), σε μία εποχή που τα περιθώρια στη διύλιση μειώνονται. Μάλιστα, με βάση τις τιμές του 2005, η UBS εκτιμά πως η επένδυση των 344 εκατ. ευρώ για τη μονάδα θα αποδώσει σε 20 μήνες, ή σε 15 μόλις μήνες με βάση τις εκτιμήσεις για τις τιμές του 2006. Πάντως, αξίζει να σημειωθεί ότι η UBS αναμένει τη βελτίωση των περιθωρίων, αργότερα μέσα στο τρίμηνο, παρά την τελευταία αδυναμία, εξαιτίας των ασυνήθιστα υψηλών θερμοκρασιών, οι οποίες μειώνουν τη ζήτηση σε Ευρώπη και Β. Αμερική. Ωστόσο, ακόμα και με αυτές τις προβλέψεις, ο οίκος προτιμά τη Motor Oil, έναντι των
ΕΛΠΕ, αφού εκτιμά πως η πρώτη θα διατηρήσει τις ταμειακές ροές της σε υψηλά επίπεδα. Μάλιστα, η μείωση των κεφαλαιουχικών επενδύσεων το 2006 αναμένεται να επιτρέψουν στη Motor Oil να αυξήσει το μέρισμά της για τη χρήση κατά 50%, στα 1,26 ευρώ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr