Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Συγκεκριμένα, το ΔΣ της ΠΟΣΠΗΕΦ συναντήθηκε διαδοχικά με τον Διευθύνων Σύμβουλο του ΔΕΔΔΗΕ κ. Αναστάσιο Μάνο, τον Αντιπρόεδρο του ΑΔΜΗΕ κ. Ιωάννη Μάργαρη, τον Αντιπρόεδρο του κλάδου ενέργειας της ΡΑΑΕΥ κ. Δημήτρη Φούρλαρη και τον Γενικό Γραμματέα Ενέργειας του ΥΠΕΝ κ. Αριστοτέλη Αϊβαλιώτη.
Το ΔΣ της ΠΟΣΠΗΕΦ παρουσίασε στις διοικήσεις των παραπάνω φορέων τις προτάσεις της προκειμένου να μετριαστεί το μείζον ζήτημα που έχει προκύψει με τις περικοπές ηλεκτρικής ενέργειας Φ/Β Σταθμών που είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ, καθώς ο τελευταίος δεν έχει τεχνικά τη δυνατότητα να περιορίσει την έγχυση των Φ/Β Σταθμών, με αποτέλεσμα να περικόπτει τελείως κάποιους λίγους Φ/Β Σταθμούς, όπου έχει εγκαταστήσει τηλεχειριζόμενους διακόπτες απομόνωσης και μάλιστα, χωρίς να ελέγχεται το κριτήριο της προτεραιότητας έγχυσης στο δίκτυο. Αυτό, όμως, έχει ως αποτέλεσμα τις όποιες περικοπές να τις υφίστανται συνεχώς οι ίδιοι ΦΒ Σταθμοί, πολλοί από τους οποίους εξαιρούνται από τις περικοπές, σύμφωνα με σχετική ευρωπαϊκή οδηγία, κάτι που είναι προφανώς παράνομο και άδικο.
Σε αυτό το πλαίσιο, και μέχρις ότου είναι έτοιμος ο ΔΕΔΔΗΕ να υποστηρίξει τεχνικά τους περιορισμούς έγχυσης με τρόπο νόμιμο και δίκαιο για όλους τους Φ/Β Σταθμούς του δικτύου του, η ΠΟΣΠΗΕΦ ζήτησε να εξαιρεθεί το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ από τους περιορισμούς έγχυσης. Παράλληλα, πρότεινε τη δημιουργία έκτακτου μηχανισμού στήριξης των ΑΠΕ του δικτύου του ΑΔΜΗΕ που υφίστανται υπερβολικούς περιορισμούς έγχυσης λόγω της μη συμμετοχής των ΑΠΕ του δικτύου του ΔΕΔΔΔΗΕ στους περιορισμούς αυτούς.
Παράλληλα, η ΠΟΣΠΗΕΦ πρότεινε στους φορείς με τους οποίους συναντήθηκε μία δέσμη μέτρων, που έχει ως στόχο την αύξηση της ζήτησης τις μεσημεριανές ώρες, προκειμένου να μετριαστεί το φαινόμενο των περιορισμών έγχυσης.
Συγκεκριμένα η ΠΟΣΠΗΕΦ πρότεινε:
Όλοι οι φορείς συμφώνησαν ότι οι παραπάνω προτάσεις είναι στη σωστή κατεύθυνση και μπορούν να εφαρμοστούν και να μειώσουν σε μεγάλο βαθμό την ανάγκη για επιβολή περιορισμών έγχυσης ηλεκτρικής ενέργειας.
Παράλληλα, η ΠΟΣΠΗΕΦ συμφώνησε με τον ΔΕΔΔΗΕ να προτείνει Φ/Β Σταθμούς στους οποίους μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να εφαρμόσει πιλοτικά συστήματα απομακρυσμένου ελέγχου αναφορικά με την έγχυση ηλεκτρικής ενέργειας, προκειμένου να μειωθεί σημαντικά ο χρόνος προσαρμογής του ΔΕΔΔΗΕ στις ανάγκες ελέγχου και σύγχρονης λειτουργίας του δικτύου του.