Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στη συνάντηση παρευρέθηκαν ο γενικός γραμματέας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Ανδρέας Λεούδης και οι βουλευτές της ΝΔ του Νομού ΚοζάνηςΝίκος Τσιαρτσιώνης, Μιχάλης Παπαδόπουλος και Γιώργος Κασαπίδης.
Η αντιπροσωπεία των κατοίκων εξέθεσε στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης και στον κ. Αθανασόπουλο προβλήματα που δημιουργούνται στην καθημερινότητα των πολιτών από τις δραστηριότητες της ΔΕΗ, και το αίτημά τους για τη μετεγκατάσταση του Δημοτικού Διαμερίσματος Ακρινής.
Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ ΑΕ Παναγιώτης Αθανασόπουλος ανακοίνωσε ότι η ΔΕΗ ΑΕ μελετά το συνολικό ζήτημα των δραστηριοτήτων της στο Νομό Κοζάνης και δεσμεύτηκε ότι, μέχρι τις αρχές Νοεμβρίου, η εταιρεία θα είναι έτοιμη να παρουσιάσει τις οριστικές της θέσεις για μια σειρά από ζητήματα που έχουν θέσει οι φορείς του Νομού, με έγνοια για τους ανθρώπους της περιοχής, το περιβάλλον και τις αναπτυξιακές προοπτικές της επιχείρησης.
Επιπλέον, συμφωνήθηκε ότι, το σύνολο των θεμάτων εφ εξής θα αντιμετωπίζεται σε θεσμικό επίπεδο και ορίστηκε η ομάδα εργασίας, που αποτελείται από τις παραγωγικές δυνάμεις του Νομού, υπό το συντονισμό του Νομάρχη Κοζάνης κ. Δακή, και σε συνεννόηση με το γενικό γραμματέα της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας κ. Λεούδη, και στελέχη της ΔΕΗ ΑΕ, στο διάστημα που ακολουθεί, να εξετάσει όλα τα ζητήματα και τις δυνατότητες που υπάρχουν, ώστε η ΔΕΗ ΑΕ να συνεχίσει να δραστηριοποιείται στο μεγάλο ενεργειακό κέντρο της Δυτικής Μακεδονίας, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πρώτα προς όφελος της τοπικής κοινωνίας και της οικονομίας της χώρας και σε συνεργασία με τις πολιτικές, παραγωγικές και κοινωνικές δυνάμεις της περιοχής.