Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το Νοσοκομείο ηλεκτροδοτείται από το δίκτυο της ΔΕΗ με παροχή Μέσης Τάσης και διαθέτει ιδιωτικό σταθμό και Ηλεκτροπαραγωγά Ζεύγη για τη συνέχιση της ηλεκτροδότησής του, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος από τη ΔΕΗ.
Τη Δευτέρα 4.6.2007 και ώρα 12:35, το Βλαβοληπτικό Κέντρο της ΔΕΗ Πειραιά δέχθηκε τηλεφώνημα για εκδήλωση πυρκαγιάς στο χώρο του Νοσοκομείου από τον ηλεκτρολόγο του. Επίσης ειδοποιηθήκαμε για την πυρκαγιά και από την Πυροσβεστική Υπηρεσία στις 12:40.
Στις 12:55, το συνεργείο της Υπηρεσίας μας που μετέβη επιτόπου, διαπίστωσε ότι οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις Μέσης Τάσης της ΔΕΗ δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Ωστόσο, κατόπιν εντολής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, το συνεργείο, για λόγους ασφαλείας, διέκοψε την ηλεκτροδότηση του Νοσοκομείου από το δίκτυο της ΔΕΗ, επειδή η πυρκαγιά είχε εκδηλωθεί στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις αρμοδιότητας του Νοσοκομείου.
Δεδομένου ότι το πρόβλημα δεν αφορούσε στις εγκαταστάσεις της ΔΕΗ, το συνεργείο μας, αποχώρησε κατόπιν διαβεβαίωσης του αρμόδιου ηλεκτρολόγου του Νοσοκομείου ότι η παρουσία του δεν ήταν απαραίτητη.
Στις 14:30, έγινε η επαναφορά της ηλεκτροδότησης του Νοσοκομείου από το δίκτυο της ΔΕΗ κατόπιν σχετικής ειδοποίησης και παραλαβής υπεύθυνης δήλωσης καλής λειτουργίας της εσωτερικής ηλεκτρικής εγκατάστασης του Νοσοκομείου, η οποία είναι υπογεγραμμένη από αδειούχο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό.