Σημειώνεται ότι στις 26.3.2007 παρουσιάστηκε βλάβη στην κύρια γραμμή υποβρύχιας διασύνδεσης της νήσου Χάλκης με τη Ρόδο και ενώ η ΔΕΗ είχε προχωρήσει σε διαδικασία επιδιόρθωσής της, στις 30.3.2007 διαπιστώθηκε νέα βλάβη και στο εφεδρικό υποβρύχιο καλώδιο, με αποτέλεσμα τη γενική διακοπή της ηλεκτροδότησης της νήσου.
Οι βλάβες αυτές αποτελούν μέρος μιας σειράς επαναλαμβανομένων βλαβών που έχουν προέλθει τους τελευταίους μήνες από συρόμενα εργαλεία αλιευτικών σκαφών, σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε η ΔΕΗ.
Αμέσως μόλις διαπιστώθηκε η βλάβη αυτή υπήρξε άμεση κινητοποίηση των υπηρεσιών της ΔΕΗ για την αποκατάσταση της ηλεκτροδότησης στη νήσο.
Ήδη απεστάλη ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος το οποίο υπολογίζεται να φτάσει στο νησί σήμερα το βράδυ.
«Θα πρέπει όμως να γίνει κατανοητό ότι οι τραυματισμοί των υποβρυχίων διασυνδέσεων που οφείλονται σε εξωγενείς παράγοντες, πέραν των χρονοβόρων και πολυδάπανων επιδιορθώσεων που απαιτούν, δημιουργούν και μεγάλη ταλαιπωρία στους κατοίκους των νησιών που πλήττονται», καταλήγει η ανακοίνωση της ΔΕΗ.
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr