Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η αυξημένη χρήση των υδροηλεκτρικών εργοστασίων σε αντικατάσταση θερμικής παραγωγής, που οφείλεται στον περιορισμό κατά 550 MW περίπου της ικανότητας παραγωγής του Ατμοηλεκτρικού Σταθμού του Αγίου Δημητρίου Κοζάνης σε ώρες πέραν εκείνων που είναι υποχρεωτικές για λόγους ύδρευσης και άρδευσης, οδηγεί σε εξάντληση των αποθεμάτων των ταμιευτήρων, τα οποία, λόγω της παρατεταμένης ανομβρίας των τελευταίων μηνών, έχουν φθάσει στα όρια ασφαλείας.
Επιπλέον, λόγω των εξαιρετικά χαμηλών εισροών στους ταμιευτήρες, εγκυμονούν σοβαροί κίνδυνοι όχι μόνο κάλυψης της ζήτησης αιχμής κατά τους θερινούς μήνες, αλλά και αδυναμίες εκπλήρωσης βασικών υποχρεώσεων για υδροδότηση και άρδευση ολόκληρων περιοχών που στηρίζονταιστα αποθέματα των ταμιευτήρων της ΔΕΗ.
Εν τω μεταξύ, η συνέχιση της κατάληψης στον Ατμοηλεκτρικό Σταθμό του Αγίου Δημητρίου, στην Κοζάνη, από κατοίκους των δημοτικών διαμερισμάτων Ρυακίου και Αγίου Δημητρίου του δήμου Ελλησπόντου εντείνει την ανησυχία για μπλακ άουτ σήμερα σε όλη τη χώρα, καθώς δεν τροφοδοτούνται με καύσιμη ύλη οι μονάδες του ΑΗΣ και δεδομένου ότι ο σταθμός του Αγίου Δημητρίου καλύπτει περίπου το 20% της συνολικής ζήτησης ηλεκτρισμού της χώρας.
Είναι χαρακτηριστικό ότι για σήμερα αναμένεται αιχμή του φορτίου 250 MW, ενώ από τους θερμοηλεκτρικούς σταθμούς είναι διαθέσιμα μόνο 7.000 MW.
Υπενθυμίζεται ότι αίτημα των καταληψιών είναι να προσληφθούν περισσότερα άτομα από την περιοχή στη ΔΕΗ, διότι, οι μόνιμες θέσεις εργασίας που προκηρύχθηκαν από την επιχείρηση δεν καλύπτουν τις ανάγκες των κατοίκων, ενώ δηλώνουν αποφασισμένοι να συνεχίσουν τις κινητοποιήσεις τους, στην περίπτωση που δεν ικανοποιηθεί το αίτημά τους.
Οι κάτοικοι των δημοτικών διαμερισμάτων Ρυακίου και Αγίου Δημητρίου ζητούν την επίσκεψη του υπουργού Ανάπτυξης Δημήτρη Σιούφα την Τρίτη στην Κοζάνη, ενώ τον σταθμό επισκέφθηκε χθες ο Γενικός Γραμματέας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας Ανδρέας Λεούδης, ο οποίος μετέφερε την πρόταση για συνάντηση, την Τρίτη, του κ. Σιούφα και της διοίκησης της επιχείρησης με τριμελή επιτροπή του Συλλόγου Ανέργων και Ανάπτυξης Ρυακίου Αγ.Δημητρίου, προκειμένου να συζητηθεί με θετική διάθεση και εμπεριστατωμένα, όπως είπε ο κ. Λεούδης, το πρόβλημα, εφόσον σταματήσει η κατάληψη.