Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι προτάσεις της διοίκησης της ΔΕΗ αποσκοπούν στην απεξάρτηση της εταιρείας από τις υποχρεώσεις της πολιτείας και την εφαρμογή ενός νέου μοντέλου λειτουργίας της.
Συγκεκριμένα ο διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ έκανε λόγο για «στελέχη με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία» που δεν έχουν θέση σε μια εταιρεία που θα αντιμετωπίζει έναν οξυνόμενο ανταγωνισμό.
Σύμφωνα με τον κ. Μανιατάκη, εκκρεμεί «τεράστιο θέμα του ανθρώπινου δυναμικού στις ΔΕΚΟμεπρωτοφανείς αγκυλώσεις που υπάρχουν και οδηγούν στην οικονομική απαξίωση», που μπορεί να διευθετηθεί μόνο μέσω πραγματικής απελευθέρωσης της αγοράς εργασίας και με πλήρως αξιοκρατικά κριτήρια.
«Οι με ενιαίο τρόπο αναπροσαρμογές των μισθών και ημερομισθίων αμείβουν εκείνους που προσφέρουν λιγότερη εργασία ή αδιαφορούν, ενώ αντίθετα τιμωρούν όσους εργάζονται με αυταπάρνηση και δεν έχουν δικαίωμα να διεκδικούν υψηλότερες αμοιβές και bonus» πρόσθεσε.
Αναφορά έγινε επίσης σε ενδεχόμενη εξαίρεση της επιχείρησης από τις διαδικασίες του ΑΣΕΠ για τις προσλήψεις, αναφέροντας ότι τα συστήματα προσλήψεων εγκυμονούν πολύ σοβαρά προβλήματα, καθώς οι ΔΕΚΟ είναι οι μόνες επιχειρήσεις που δεν έχουν το δικαίωμα να προσλαμβάνουν όσους θέλουν και όταν έχουν ανάγκες.
Σχετικά με τις αυξήσεις στα τιμολόγια ισχυρίστηκε ότι «επιχείρηση που δεν έχει τη δυνατότητα να αναπροσαρμόζει τις τιμές με βάση το συνολικό κόστος κινδυνεύει με οικονομική απαξίωση» κάνοντας λόγο για αυξήσεις στο ύψος του πληθωρισμού «τη στιγμή που υπάρχει πρωτοφανής αύξηση κατά 64% των δαπανών για αγορές υγρών καυσίμων και αερίου».
Τέλος, ο διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ είπε ότι η επιχείρηση παρέχει Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας χωρίς καμία αντιστάθμιση από την πλευρά του Κράτους. «Το ετήσιο κόστος από τις ΥΚΩ είναι πρωτοφανές και λειτουργεί, τελικά, μονομερώς υπέρ των ανταγωνιστών της Επιχείρησης που δεν συμμετέχουν σε αυτές τις κοινωνικές δαπάνες», ενώ αναφέρθηκε και στην οικονομική αιμορραγία από τις ανενεργές επενδύσεις.
Αντιγόνη Αυγεροπούλου