Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ο κ. Jialin δήλωσε ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από την εταιρεία που εκπροσωπεί να αξιοποιηθούν οι εμπειρίες της ΔΕΗ στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου κατά το 2008.
Ο κ. Μανιατάκης τόνισε ότι η ΔΕΗ είναι έτοιμη να παράσχει κάθε δυνατή τεχνική ή άλλη βοήθεια για την επιτυχημένη ηλεκτροδότηση των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου. Επίσης, αναφέρθηκε στη στρατηγική ανάπτυξης που υλοποιεί η Επιχείρηση και στη διεθνοποίηση των εργασιών στις χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, καθώς και στις δυνατότητες ανάπτυξης στρατηγικών συμμαχιών με ισχυρούς εταίρους.
Ο κ. Shi Jialin ήλθε στην Ελλάδα επικεφαλής μεγάλης ομάδας Κινέζων τεχνικών και ενημερώθηκε από στελέχη της ΔΕΗ για όλο το φάσμα της προετοιμασίας έργων που εξασφαλίσαν επαρκή ηλεκτρική ενέργεια για την κάλυψη των αναγκών των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.
Η Beijing Electric Power Corporation αναπτύσσεται με ετήσιους ρυθμούς 10% και είναι υπεύθυνη για την παραγωγή, μεταφορά και διάθεση ηλεκτρικού ρεύματος στην περιοχή του Πεκίνου.