Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σήμερα βρισκόμαστε στο 1,5% και μέχρι το 2010 πρέπει να πάμε στο 5,75%.
Τα ΕΛΠΕ ανακοίνωσαν σήμερα τη δημιουργία μιας θυγατρικής εταιρείας με την επωνυμία Ελληνικά Πετρέλαια Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, με έδρα τον Δήμο Αμαρουσίου. Εδώ όμως υπάρχουν πολλές κι ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες...
Το εργοστάσιο παραγωγής βιοκαυσίμων των ΕΛΠΕ δημιουργείται στον Αλμυρό της Μαγνησίας σ ένα χώρο ιδιοκτησίας της Βιοχάλκο και συγκεκριμένα της Sovel.
Στην Βιοντήζελ Α.Ε. συμμετέχουν κατά 25% τα ΕΛΠΕ, κατά 25% ο όμιλος Βιοχάλκο, 25% η Ελληνική Υφαντουργία καθώς και η Επενδυτική Εταιρεία Prima Συμμετοχών.
Στην μονάδα θα επενδυθούν περισσότερα από 200.000.000 ευρώ και πρώτος στόχος παραγωγής είναι οι 100.000 τόνοι ετησίως.
Τι σημαίνει αυτό για μας;
Όταν δηλαδή αγοράζετε ΕΛΠΕ με κεφαλαιοποίηση 3,2 δισ. ευρώ, τιμή προς λογιστική αξία περίπου 1,5 φορά και σχεδόν μονοψήφιο Ρ/Ε καλό είναι να (προ)βλέπετε ότι στο μέλλον αυτά τα μεγέθη στο εγγύς μέλλον θα μεταβληθούν θεαματικά.... Οσον αφορά την Βιοχάλκο καταλαβαίνετε ότι πλέει σε νέους ωκεανούς...
Χρήστος Ν. Κώνστας