Υπεγράφη σήμερα μεταξύ της
ΕΥΔΑΠ Α.Ε. και της εταιρείας ΑΘΗΝΑ
ΑΤΕ η σύμβαση για την κατασκευή - στην Ψυττάλεια - δύο μονάδων συμπαραγωγής ηλεκτρικής και θερμικής ενέργειας, συνολικού προϋπολογισμού μελέτης 25.300.500 ευρώ. Συγκεκριμένα, η σύμβαση αφορά την κατασκευή:
1) Μίας μονάδας συμπαραγωγής ηλεκτρικής και θερμικής ενέργειας, ισχύος 14 MW, η οποία θα χρησιμοποιεί ως καύσιμο φυσικό αέριο.
2) Μίας μονάδας συμπαραγωγής ηλεκτρικής και θερμικής ενέργειας, ισχύος 4,25 MW, η οποία θα χρησιμοποιεί ως καύσιμο το βιοαέριο που παράγεται από το Κέντρο Επεξεργασίας Λυμάτων Ψυττάλειας (ΚΕΛΨ).
Η παραγόμενη από τις δύο μονάδες ηλεκτρική και θερμική ενέργεια θα χρησιμοποιείται για τις ανάγκες λειτουργίας του ΚΕΛΨ, ενώ το πλεόνασμα της ηλεκτρικής ενέργειας θα πωλείται στη ΔΕΗ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr