Από υπερβολή σε υπερβολή φαίνεται ότι κινείται η χρηματιστηριακή – τραπεζική αγορά, αφού μετά τα χαμηλά του Μαρτίου του 2003 έως και τις αρχές Μαΐου του 2006, δηλαδή σε 3 χρόνια, ορισμένες τράπεζες έχουν επιτύχει αποδόσεις έως και 500% συμπεριλαμβανομένων των μερισμάτων και των δωρεάν μετοχών.
Στις 17 Μαρτίου του 2003, καταγράφηκαν από τις χαμηλότερες αποδόσεις στον τραπεζικό κλάδο, ως αποτέλεσμα των συνεχών ρευστοποιήσεων εγχώριων και ξένων θεσμικών. Στο μεσοδιάστημα, η τάση άρχισε να αναστρέφεται και το 2005, λόγω των μαζικών αγορών ξένων, σημειώθηκε κατακόρυφη αύξηση, τάση που έστω και μειούμενη συνεχίζεται και το 2006. Την υψηλότερη σωρευτική απόδοση σε αυτή την 3ετία πέτυχε η Εθνική με απόδοση 492% και ακολούθησε η Πειραιώς με 430%, η Κύπρου με 360% η Alpha με 350%. Επίσης, η Geniki με 320%, η Εγνατία με 298%, η Emporiki με 285% και η Marfin με 198%. Από τις τραπεζικές μετοχές, μόνο δύο, η Aspis και η
ΑΤΕ, κατέγραψαν στην 3ετία σωρευτικές αποδόσεις διψήφιες και συγκεκριμένα 83% και 42% αντίστοιχα. Όσον αφορά τις ετησιοποιημένες αποδόσεις, η Εθνική, σε αυτά τα τρία χρόνια πέτυχε την υψηλότερη απόδοση. Π. Λεωτσάκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr