Στροφή προς τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας φαίνεται ότι πραγματοποιούν οι τράπεζες, αφού για πρώτη φορά μετά την τριμερή συνάντηση διαφαίνεται ότι όλες οι πλευρές εμφανίζονται θετικότερες.
Στην συνάντηση μεταξύ του υπουργού Απασχόλησης κ. Σ Τσιτουρίδη, της ΕΕΤ υπό τον κ. Αράπογλου και της ΟΤΟΕ, διαφάνηκε ότι υπάρχουν πιθανότητες στην επόμενη συνάντηση μετά από 15 ημέρες να υπάρξει κάποια συμφωνία. Ο κ. Αράπογλου στη συνάντηση τόνισε ότι « η πλευρά των τραπεζιτών δεν θα φέρει εμπόδια αν υπάρξει συμφωνία για συλλογική σύμβαση εργασίας». Επίσης, θετικά υπέρ των συλλογικών συμβάσεων τάχθηκε και ο κ. Σάλλας της τράπεζας Πειραιώς, ενώ το μέτωπο κατά των συλλογικών συμβάσεων απαρτιζόταν από την Eurobank και την Alpha που εκπροσωπούνταν από τους κ.κ. Μπαλλή και Φιλάρετο αντίστοιχα. Στην συνάντηση συμφωνήθηκε ότι θα πρέπει να εκπροσωπηθεί το 70% των εργαζομένων, δηλαδή 43 χιλιάδες εργαζόμενοι, από 63 χιλιάδες, ώστε η επόμενη τριμερής συνάντηση να λάβει απόφαση υπέρ της συλλογικής σύμβασης εργασίας. Αν η Eurobank και η Alpha συνεχίζουν να εναντιώνονται στις συλλογικές συμβάσεις, συμφωνία δεν μπορεί να επιτευχθεί. H OTOE πάντως αναφέρει ότι η αλλαγή στάσης των κρατικών τραπεζών και της Πειραιώς είναι θετική, αλλά αν δεν συγκεντρωθεί το 70%, ο στόχος για την υπογραφή μιας συλλογικής σύμβασης καθίσταται δυσχερής. Π. Λεωτσάκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr