Κατ' εφαρμογή του Ν. 3340/2005, της υπ' αριθμ. 3/347/12.07.2005 απόφασης του Δ.Σ. της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς και του Κανονισμού του Χ.Α. ως ισχύουν, η "
ΠΗΓΑΣΟΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ" (εφεξής ως "Εταιρία"), σε συνέχεια της από 14.03.2008 ανακοίνωσής της, ενημερώνει το επενδυτικό κοινό ως ακολούθως: Σε εκτέλεση του υπ' αριθμ. 7237/14.03.2008 προσυμφώνου πώλησης ονομαστικών μετοχών του Συμβολαιογράφου Αθηνών Ηλία Ευαγγέλου Καρυοφύλλη και κατόπιν της υπ' αριθμ. 397/V/2008 απόφασης της Επιτροπής Ανταγωνισμού, δυνάμει της οποίας επετράπη η γνωστοποιηθείσα συγκέντρωση που αφορά στην απόκτηση αποκλειστικού ελέγχου από την "
ΠΗΓΑΣΟΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ Α.Ε." της Α.Ε. υπό την επωνυμία "ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΣΩΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ", στις 12 Ιουνίου 2008 και ενώπιον του Συμβολαιογράφου Αθηνών Ηλία Ευαγγέλου Καρυοφύλλη, υπεγράφη η σχετική πράξη πώλησης και μεταβίβασης στην Εταιρία, εκατόν είκοσι (120) ονομαστικών μετοχών από τον κ. Θεμιστοκλή Αναστασιάδη του Βύρωνος, αντί συνολικού τιμήματος τριών εκατομμυρίων εξακοσίων χιλιάδων (3.600.000,00) Ευρώ και εξήντα (60) ονομαστικών μετοχών από τον κ. Αναστάσιο Καραμήτσο του Ιωάννη, αντί συνολικού τιμήματος ενός εκατομμυρίου οκτακοσίων χιλιάδων (1.800.000,00) Ευρώ, που αντιστοιχούν σε ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) και δέκα τοις εκατό (10%) αντιστοίχως, του ολοσχερώς καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου της Α.Ε. υπό την επωνυμία "ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΣΩΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ".
Συνεπεία της ως άνω μεταβίβασης, το συνολικό ποσοστό συμμετοχής της Εταιρίας στην "ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΣΩΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ", μοναδική μέτοχο της Α.Ε. υπό την επωνυμία "ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΔΟΤΙΚΗ
ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ", φορέα έκδοσης της ομότιτλης εφημερίδας "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ", ανέρχεται πλέον σε ποσοστό εβδομήντα τοις εκατό (70%) του ολοσχερώς καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr