Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΑΕ, βάσει των διατάξεων του Ν. 3556/2007 (άρθρα 9 & 10 (η)) ανακοινώνει ότι στις 20 Μαΐου 2008 της γνωστοποιήθηκαν με επιστολές των μετόχων της οι εξής μεταβολές επί των ποσοστών των δικαιωμάτων ψήφου ενόψει της Ετήσιας Τακτικής Γενικής Συνέλευσης των Μετόχων της που έχει συγκληθεί για την 22 Μαΐου 2008:
1) Ο μέτοχος της Εταιρείας και Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου αυτής κος Χρήστος Δ. Λαμπράκης κάτοχος 27.591.261 δικαιωμάτων ψήφου ήτοι ποσοστού 33,242% επί του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της ΔΟΛ ΑΕ, στις 20 Μαίου 2008 διέθεσε αυτά, δια ειδικής εξουσιοδότησης εκπροσώπησης, στον επίσης μέτοχο της Εταιρείας, Αντιπρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου και Διευθύνοντα Σύμβουλο κο Σταύρο Π. Ψυχάρη, προκειμένου να τον εκπροσωπήσει στην Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση της Εταιρείας και κατά την κρίση του να ψηφίσει επί των θεμάτων της ημερήσιας διάταξης.
2) Ο μέτοχος της Εταιρείας, Αντιπρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της και Διευθύνων Σύμβουλος αυτής κος Σταύρος Π. Ψυχάρης κάτοχος 20.879.157 δικαιωμάτων ψήφου ήτοι ποσοστού 25,155% επί του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της ΔΟΛ ΑΕ, στις 20 Μαίου 2008 απέκτησε, δια ειδικής εξουσιοδότησης εκπροσώπησης, από το μέτοχο κο Χ. Δ. Λαμπράκη, επιπλέον 27.591.261 δικαιώματα ψήφου ήτοι ποσοστό 33,242% επί του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της ΔΟΛ ΑΕ, προκειμένου να τον εκπροσωπήσει στην Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση της Εταιρείας και κατά την κρίση του να ψηφίσει επί των θεμάτων της ημερήσιας διάταξης.
Ως αποτέλεσμα κατά τη συγκληθείσα για την 22 Μαΐου 2008 Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση των Μετόχων της Εταιρείας ο κος Χρήστος Δ. Λαμπράκης δεν θα διαθέτει δικαιώματα ψήφου, ενώ ο κος Σταύρος Π. Ψυχάρης θα διαθέτει συνολικά 48.470.418 δικαιώματα ψήφου (20.879.157 άμεσα και 27.591.261 έμμεσα) ήτοι ποσοστό 58,397% (25,155% άμεσο και 33,242% έμμεσο) επί του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της Εταιρείας.
Η ειδική εξουσιοδότηση εκπροσώπησης ισχύει κατά τη διάρκεια της προαναφερθείσας Γενικής Συνέλευσης, μετά το πέρας της οποίας τα ποσοστά επί των δικαιωμάτων ψήφου θα έχουν ως ακολούθως:
1) Χρήστος Δ. Λαμπράκης κάτοχος 27.591.261 δικαιωμάτων ψήφου ήτοι ποσοστού 33,242% επί του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της ΔΟΛ ΑΕ
2) Σταύρος Π. Ψυχάρης κάτοχος 20.879.157 δικαιωμάτων ψήφου ήτοι ποσοστού 25,155% επί του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της ΔΟΛ ΑΕ.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr