Τη δωρεά ποσού 2.000.000 ευρώ προς το Ιδρυμα Λαμπράκη για την ενίσχυση του κοινωφελούς του έργου ανακοίνωσε ο πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της ΔΟΛ, Χρήστος Λαμπράκης.
Ο κ. Χ. Λαμπράκης έχει δωρίσει επίσης στο Ίδρυμα Λαμπράκη 21.479.555 μετοχές της ΔΟΛ, ήτοι το 25,879% του μετοχικού κεφαλαίου έχοντας διακρατήσει εφ' όρου ζωής τα δικαιώματα των ψήφων που αντιστοιχούν. Έτσι ο κ. Χ. Λαμπράκης, εφόσον συνυπολογιστούν και τα δικαιώματα ψήφου που αναλογούν στις μετοχές που έχει στην πλήρη του κυριότητα (9,364%) συγκεντρώνει συνολικά το 35,243% των δικαιωμάτων ψήφου της ΔΟΛ. Από κοινού δε με τον Αντιπρόεδρο του Δ.Σ. και Διευθύνοντα Σύμβουλο κ. Σ. Π. Ψυχάρη που κατέχει δικαιώματα ψήφου 25,156% συγκεντρώνουν το 60,399% του συνόλου των συνολικών δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr