Στην πώληση του 20% του μετοχικού κεφαλαίου της Εκτυπώσεις Iris στην Πήγασος θα προχωρήσει ο ΔΟΛ. Επειτα από την ολοκλήρωση της μεταβίβασης, η Πήγασος και ο ΔΟΛ θα κατέχουν η καθεμία το 50% του μετοχικού κεφαλαίου της Iris.
Παράλληλα, ο ΔΟΛ ανακοίνωσε πως κατά τη χθεσινή συνεδρίαση ο κ. Χρήστος Δ. Λαμπράκης, πρόεδρος του δ.σ., πώλησε 4.320.000 μετοχές της εισηγμένης με προσυμφωνημένη χρηματιστηριακή συναλλαγή στους ακόλουθους αγοραστές: α) προς τον κ. Σαββίδη Γ. Δημήτριο, υιό της αδελφής του κας Λ. Σαββίδη, 1.440.000 μετοχές μετά του δικαιώματος ψήφου που αντιστοιχούν στο 1,735% του συνολικού μετοχικού κεφαλαίου και του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας αντίστοιχα, β) προς τον κ. Σαββίδη Γ. Μανουήλ, υιό της αδελφής του κας Λ. Σαββίδη, 1.440.000 μετοχές μετά του δικαιώματος ψήφου που αντιστοιχούν στο 1,735% του συνολικού μετοχικού κεφαλαίου και του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας αντίστοιχα γ) προς τον κ. Ιωάννη Ι. Σημηριώτη υιό της αδελφής του κας Α. Λαμπράκη, 1.440.000 μετοχές μετά του δικαιώματος ψήφου που αντιστοιχούν στο 1,735% του συνολικού μετοχικού κεφαλαίου και του συνόλου των δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας αντίστοιχα. Ως εκ τούτου το ποσοστό συμμετοχής του κ. Χρήστου Δ. Λαμπράκη στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας μετά τις ανωτέρω πωλήσεις διαμορφώθηκε σε 9,364% (7.771.706 μετοχές) από 14,568% (12.091.706 μετοχές) προ των πωλήσεων, ενώ το ποσοστό συμμετοχής του στο σύνολο των δικαιωμάτων ψήφου της εταιρείας διαμορφώθηκε σε 35,242% (29.251.261 διακαιώματα ψήφου) από 40,447% (33.571.261 δικαιώματα ψήφου) αντίστοιχα.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr